Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Licheniu


13 lipca 2024 r., Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium, Licheń Stary

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Licheniu

Ponad pól tysiąca stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wzięło udział w dniu skupienia, który odbył się 12 lipca br. w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Był on elementem obozu dla studentów trwającego w Gnieźnie pod hasłem „Powrót do źródeł”. Z młodymi ludźmi spotkał się i modlił bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej.
 
– Każdego roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje obozy dla swoich stypendystów. Podróżujemy za św. Janem Pawłem II, odwiedzając miejsca, do których On pielgrzymował w trakcie swojego pontyfikatu. W tym roku otrzymaliśmy zaproszenie od księdza prymasa do Gniezna. Byliśmy także w Lednicy, Kruszwicy, Powidzu i Biskupinie – wyjaśnił ks. Łukasz Nycz, członek zarządu fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 
Podczas tegorocznego obozu dla studentów na miejsce dnia skupienia organizatorzy wybrali Licheń Stary. Wśród ponad 500 uczestników obozu pochodzących z całej Polski były także młodzi, którzy Licheń odwiedzili po raz pierwszy. Do tutejszego sanktuarium św. Jan Paweł II pielgrzymował równo 25 lat temu (6-8.06.1999 r.). – Stypendyści pochodzą z małych miejscowości. To ambitna młodzież, która chce się formować w duchu katolickim, ale barierą są braki środków finansowych na edukację – wyjaśnił ks. Nycz. Fundacja wspiera zdolnych uczniów i studentów poprzez stypendia socjalne i naukowe. Formuje młodzież w duchu nauczania Jana Pawła II. – Często mówi się o nas, że jesteśmy żywym pomnikiem Jana Pawła II. Młodzież była w jego sercu i wierzymy, ze Fundacja zrodziła się z jego serca. Przenosimy papież o papieżu, ale nie tylko o historii jego życia. Staramy się własnym życiem wcielać jego nauczanie w praktykę – dodał kapłan.
 
Wypoczynkowo-formacyjne spotkanie dla stypendystów FDNT trwa od 9 lipca po hasłem „Powrót do źródeł”, które jest zachętą do pochylenia nad kwestią chrztu świętego. Tematem dnia skupienia, który odbył się w Licheniu była spowiedź. Przed południem młodzież wysłuchała konferencji ks. Krzysztofa Dzieńkowskiego SJ. Po południu istniała możliwość zwiedzania sanktuarium z przewodnikiem. Podczas popołudniowej adoracji Najświętszego Sakramentu mogli przystąpić do sakramentu spowiedzi. Dzień skupienia zakończyła Msza Święta pod przewodnictwem bpa Radosława Orchowicza, biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej.
 
W homilii ksiądz biskup podkreślał, jak bardzo Jezus chce wchodzić w relację z człowiekiem. – Staje wobec nas i mówi: czy chcesz ze mną chodzić? On potraktuje nas poważnie. Jemu zależy na tym, byśmy z Nim chodzili. Po naszej stronie leży odpowiedź. On ryzykuje, jaką odpowiedź ode mnie dostanie. Zostawia nam wolność i to jest chrześcijaństwo – mówił.
 
Biskup Orchowicz porównał piątkowy dzień skupienia do dnia nawrócenia. – Czy przybyliście na ten obóz z pragnieniem, by otworzyć się na Pana? Chcecie przylgnąć do Jego Osoby? – pytał. – Pan Jezus ma marzenie o każdym z nas. Każdego z nas wymarzył sobie. Odkrycie tego marzenia o mnie, to odkrycie mojego powołania, uwierzenie, że On nie tylko mnie chce pouczyć i dać swoją miłość, ale zaprosić do relacji miłości; do tego „chodzenia ze sobą”, odkrywania, że jest jedyny, wyjątkowy.
 
– Chcemy wybierać i realizować miłość dojrzałą – stwierdził ksiądz biskup. – Mogę mieć marzenie i na nim poprzestać i całe życie mi minie na tym. Bez zakasania rękawów, zaangażowania siebie w to, nic nie będzie. Dlatego dzisiaj zgromadzeni, słuchając słowa, chcemy nie tylko chcieć, ale posłuchać Jezusa, jakiem daje nam podpowiedzi, narzędzia, na co wskazuje, by nie skończyło się wszystko na „chciejstwie”, ale byśmy odpowiedzieli: chcę i w to weszli, przekuwali na czyny w codzienności – zachęcał młodych. Hierarcha wyjaśnił, że powołaniem każdego człowieka jest odkryć, przyjąć i zrealizować powołanie do świętości.  Przypomniał też, że chrzest jest najważniejszą godnością, jaką otrzymaliśmy.
Justyna Zacharek
Biuro Prasowe Sanktuarium
Licheń Stary, 12 lipca 2024 r.