Zadzim: Diamentowy jubileusz kapłaństwa

14 lipca 2024 r., Tekst: ks. Przemysław Pilarski, zdjęcia: Justyna Polak

Zadzim: Diamentowy jubileusz kapłaństwa

W niedzielę, 14 lipca br., parafia św. Małgorzaty DM w Zadzimiu przeżywała doroczny odpust ku czci patronki. Tegoroczna uroczystość była okazją do świętowania sześćdziesiątej rocznicy święceń kapłańskich oraz imienin ks. kan. Henryka Kality, byłego proboszcza tej wspólnoty, który przez 25 lat posługiwał w parafii leżącej na południu diecezji włocławskiej.

„Św. Małgorzata, patronka tej parafii ofiarowała swoje serce Panu Jezusowi. Ona zachęca nas do tego, aby nasze serca uczynić na wzór Serca Jezusowego” – mówił w homilii ks. Henryk. „Cieszę się, że po tylu latach mogłem wrócić do tej parafii, w której zostawiłem też swoje serce i dziękować w niej za dar kapłaństwa” – wspomniał Jubilat.

Ks. kan. Henryk Kalita urodził się 26 września1938 r. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1964 r. W czasie swojej drogi kapłańskiej posługiwał jako wikariusz w parafiach: św. Jakuba Ap. we Wrzącej Wielkiej, św. Gotarda w Kaliszu, św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim, św. Wojciecha w Koninie, św. Maksymiliana w Koninie. Był również administratorem parafii św. Mateusza w Ostrowitem Lipnowskim (1983-1988) oraz proboszczem parafii św. Małgorzaty DM w Zadzimiu (1988-2013). Obecnie odpoczywa na zasłużonej kapłańskiej emeryturze w rodzinnej miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Jest jednym z najstarszych kapłanów diecezji włocławskiej.