I Ogólnopolski Konkurs Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej Surrexit Vere (zaproszenie)

22 kwietnia 2022 r., ks. Marcin Ziółkowski

W dniach 29-30 kwietnia br. we Włocławku odbędzie się I Ogólnopolski Konkurs Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej Surrexit Vere. Jest to wspólna inicjatywa Diecezji Włocławskiej oraz Katedry Muzyki Kościelnej przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, mająca na celu promocję sztuki organowej i chóralnej oraz poszerzanie repertuaru sławiącego Zmartwychwstanie Pańskie.

Surrexit Vere to właściwie dwa konkursy muzyczne. Pierwszy dotyczy organowego akompaniamentu liturgicznego i elementów improwizacji, drugi adresowany jest do amatorskich chórów parafialnych, senioralnych, jednorodnych, mieszanych i akademickich.

W pierwszym dniu konkursowych zmagań (29 kwietnia) 11 uczniów szkół muzycznych i organistowskich oraz 9 studentów uczelni muzycznych z całej Polski zaprezentuje swoje umiejętności na trzydziestodwugłosowych mechanicznych organach bazyliki katedralnej we Włocławku. Do konkursu chóralnego zakwalifikowano 20 zespołów śpiewaczych z całej Polski, m.in. z Kielc, Grodziska Mazowieckiego, Warty, Lublina, Torunia, Włocławka, Łodzi, Olsztyna, Bydgoszczy, Szczecina i Poznania.

Wstęp na wszystkie konkursowe wydarzenia jest wolny.

Przesłuchania organowe będą miały miejsce w katedrze włocławskiej, 29 kwietnia (piątek) w godzinach 9.00-12.30; 13.50-17.45. O godzinie 19.00 nastąpi ogłoszenie laureatów pierwszej części konkursu i koncert organowy w wykonaniu Tomasza Orlowa.

Przesłuchania chórów odbędą się w sobotę, 30 kwietnia, w kościele św. Stanisława BM w godzinach 10.00-17.00. O godzinie 18.00 uczestnicy, jurorzy, organizatorzy i melomani zgromadzą się w katedrze na Mszy św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, po której nastąpi ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i koncert laureatów. Na najlepszych organistów i zespoły wokalne czekają nagrody ufundowane przez patronów i dobroczyńców konkursu.

Partnerami konkursu są: parafia katedralna pw. NMP we Włocławku, parafia pw. św. Stanisława BM we Włocławku, Diecezjalne Studium Organistowskie we Włocławku, Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Musicum im. ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku, Archidiecezjalna Szkoła Muzyki Kościelnej w Olsztynie, Diecezjalne Studium Organistowskie w Pelplinie oraz Studium Organistowskie Diecezji Bydgoskiej.

Konkurs patronatem objęli: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Piotr Całbecki, marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marek Wojtkowski, prezydent miasta Włocławek, oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych.

Serdecznie zapraszamy do Włocławka miłośników muzyki organowej i chóralnej, organistów, członków chórów i scholi parafialnych, uczniów Diecezjalnego Studium Organistowskiego, by – jak na przełomie XIX i XX w. przez działalność ks. Leona Moczyńskiego – znów z prastarej diecezji włocławskiej wyszedł impuls dla odnowy i uszlachetnienia muzyki sakralnej w Polsce.