Bydgoszcz: metropolitalne obchody 80. rocznicy śmierci bł. bp. Kozala z udziałem Biskupa Włocławskiego


27 stycznia 2023 r., źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Bydgoszcz: metropolitalne obchody 80. rocznicy śmierci bł. bp. Kozala z udziałem Biskupa Włocławskiego

Pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, z udziałem m.in. biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich, w Bydgoszczy obchodzono 80. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. bp. Michała Kozala.
 
Metropolitalne uroczystości odbywały się w świątyni pod wezwaniem patrona diecezji bydgoskiej. – Jako kapłan bł. Michał Kozal jest związany z archidiecezją gnieźnieńską, jako biskup z diecezją włocławską, a jako duszpasterz z najmłodszą w metropolii diecezją bydgoską – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.
 
Biskup Bydgoski zaznaczył w homilii, że bp Kozal ofiarowując swoje życie, był przygotowany na każdy rodzaj śmierci. Pragnął męczeństwa i podjął je, by w ten sposób jak najdoskonalej naśladować́ Chrystusa cierpiącego, oddającego swe życie za zbawienie świata. – Trwając w takiej wewnętrznej dyspozycji, przez cały czas niewoli składał w ofierze swoje życie, które w przeciągu ponad trzech lat było mu powoli odbierane przez pracę ponad siły w obozie, poniżenia i tortury zadawane ze względu na wiarę – powiedział.
 
Hierarcha podkreślił, że istotą męczeństwa nie jest doznawanie prześladowań́ czy nawet śmierć na skutek prześladowania, ale czyn trudnej wierności Chrystusowi. – Niech patron, który 80 lat temu został zamęczony w obozie, pomaga nam obudzić pragnienie autentycznego, chrześcijańskiego życia, które będzie owocować́ jednoznacznym i czytelnym świadectwem przynależności do Chrystusa – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.
 
Prymas Polski przypomniał, że pamięć o bł. bp. Michale Kozalu wciąż jest pielęgnowana. Wskazał na wcześniejsze spotkania modlitewne we Włocławku, Lądzie nad Wartą oraz Gnieźnie w 100. rocznicę święceń kapłańskich męczennika. – Teraz jesteśmy w Bydgoszczy, domykając tę pielgrzymią drogę – dodał, dziękując wszystkim, „którzy w pielgrzymim trudzie idą razem”. Arcybiskup Polak podkreślił, że każde czasy domagają się świadectwa szczególnej wierności Chrystusowi, która „jest znakiem miłości”.
 
W modlitwie o rychłą kanonizację bł. bp. Michała Kozala, pokój na Ukrainie, a także dar powołań – oprócz Biskupa Bydgoskiego i Prymasa Polski – uczestniczyli: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski i biskup pomocniczy z Gniezna Radosław Orchowicz.