Bp Wętkowski do młodych księży: istotnym zadaniem wikariusza jest troska o grupy parafialne

30 września 2023 r., tekst: ks. MSz; foto: ks. JG

W sobotę, 30 września, w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku miał miejsce dzień skupienia dla prezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie w latach 2017-2022.

Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali rozważania biblijnego dotyczącego fragmentu Ewangelii wg. św. Marka (1, 29-31), modlili się Liturgią Godzin, spotkali się w grupach, aby dzielić się wiarą oraz adorowali Najświętszy Sakrament.

Z młodymi kapłanami diecezji spotkał się także biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który wziął udział w celebracji Liturgii Godzin, a następnie skierował do zebranych krótkie przesłanie. Dziękując za zaangażowanie w przygotowanie nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, biskup włocławski zachęcił młodych prezbiterów do aktywnej, systematycznej pracy z grupami duszpasterskimi. Ksiądz biskup zwrócił uwagę, iż praca ta należy w sposób szczególny do misji wikariusza w parafii. W związku z malejącą liczbą powołań, ten właśnie czynnik będzie brany pod uwagę w posyłaniu wikariusza do parafii, a nie jedynie ilość intencji mszalnych lub godzin katechezy. „Wierne, codzienne towarzyszenie świeckim w drodze wiary, obecność na spotkaniach grup parafialnych i moderowanie ich działalności oraz tworzenie nowych wspólnot dla których prezbiter, w tym zakresie wikariusz - staje się ojcem i przewodnikiem, to zadania na dziś i jednocześnie sposób realizacji powołania kapłańskiego w posłudze wikariusza” - powiedział bp Wętkowski.