Bp Mering do maturzystów: Życzę Wam, żebyście zbliżali się do Jezusa i prowadzili do Niego innych ludzi


11 lutego 2018 r.

Bp Mering do maturzystów: Życzę Wam, żebyście zbliżali się do Jezusa i prowadzili do Niego innych ludzi

W niedzielę, 11 lutego br., w kościele św. Witalisa we Włocławku, ks. bp Wiesław Mering przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji dla maturzystów, które odbywały się tradycyjnie w Wyższym Seminarium Duchownym. Wraz z Pasterzem Diecezji, przy ołtarzu zgromadzili się także moderatorzy seminarium, z ks. rektorem Jackiem Szymańskim.
 
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na wyjątkowość miejsca, w którym odbywają się rekolekcje. „To jest serce diecezji. To tu wykluwają się ci, którzy dążą do kapłaństwa; tutaj kształcą swoje serca i intelekty” - mówił.
 
Następnie ukazał piękne, choć trudne życie duszpasterzy, szczególnie w obecnym czasie, gdy często spotykamy się potężnymi atakami na Kościół oraz propagandą, mającą na celu Jego osłabienie. Nigdy jednak nie wolno nam zwątpić, że Jezus jest obecny ze swoim ludem; On sam przecież zapewnił: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni” (Mt 28,20). Dlatego właśnie potrzebne są rekolekcje, aby zbliżając się do Jezusa, uodpornić się na wszelkie kłamstwa i półprawdy, którymi próbuje się zniszczyć Chrystusowy Kościół. „Rekolekcje są jak zastrzyk, szczepionka, który otrzymujemy, aby nie zachorować na taką czy inną chorobę” - mówił bp Mering.
 
Przywołując postać bł. kard. Johna Henryego Newmana, konwertyty z anglikanizmu na katolicyzm, podkreślał konieczność całkowitego zanurzenia się w Chrystusa oraz obowiązki każdego chrześcijanina wobec Kościoła, przejawiające się m.in. w modlitwie za Kościół oraz Jego pasterzy.
 
Nawiązując do słów Kolekty z VI niedzieli w ciągu roku, Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, jak bardzo troszczymy się o to, aby nasze domy i mieszkania były przytulnym miejscem życia dla całej rodziny. Równie mocno, a nawet bardziej, trzeba nam zabiegać o to, aby nasze serca były zawsze gotowe na spotkanie z przychodzącym Bogiem, który pragnie „przebywać w sercach prawych i szczerych”.
 
Mówiąc zaś o spotkaniu Jezusa z człowiekiem trędowatym, ukazanym w Ewangelii, zauważył, że w czasach Zbawiciela choroba ta traktowana była jako kara za grzech. Mógł tak też myśleć sam trędowaty, dlatego prosi Jezusa: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”, a nie np.: „uzdrowić” czy „uwolnić” od choroby. I odpowiedź Jezusa: „Chcę, bądź oczyszczony”. „Ten cud sprawił – kontynuował Ksiądz Biskup – że ludzie zbiegali się do Jezusa. Tak jak my, tu i teraz, przybiegliśmy do tego kościoła, bo wierzymy, że Jezus Chrystus może oczyścić nasze serce. Życzę wam, abyście podczas tych rekolekcji spotkali Jezusa i poprosili Go aby oczyścił wasze serca, i żebyście usłyszeli tę samą odpowiedź, co trędowaty spod Jerycha: »Chcę, bądź oczyszczony«. To jest jedyny warunek, żebyście mogli nie tylko sami do Jesusa się zbliżyć, ale też żebyście mogli przyprowadzać do Jezusa innych ludzi. To jest właśnie wypełnianie misji Kościoła” - zakończył Pasterz Diecezji.
 
Rekolekcje odbywały się w  dniach od 9 do 11 lutego br. Prowadził je ks. Przemysław Warmiński, ojciec duchowny WSD, a uczestniczyło w nich 60 młodzieńców z różnych parafii diecezji włocławskiej.