Teologiczne Towarzystwo Naukowe dyskutowało o Amoris laetitia

8 lutego 2018 r., tekst i zdjecia: ks. Julian Głowacki

Teologiczne Towarzystwo Naukowe dyskutowało o Amoris laetitia

We wtorek, 6 lutego, w sali konferencyjnej Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku odbyło się spotkanie Teologicznego Towarzystwa Naukowego. Wykład pt. „Etos miłosierdzia a wierność małżeńska. Recepcja adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia w Polsce” wygłosił ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, pracownik naukowy Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Ks. Profesor jest jednym z ekspertów w Komisji Episkopatu Polski zajmującej się recepcją powyższej adhortacji w Kościele w Polsce. W swoim wystąpieniu wskazywał na polską recepcję dokumentu oraz na konkretne wskazania zarówno dla duszpasterzy jak i małżonków w świetle niezmiennej nauki Kościoła dotyczącej małżeństwa.

Po wygłosie ks. prof. Mroczkowskiego wywiązała się dyskusja, w której m.in.  ks. dr Artur Niemira wskazał na dylematy pojawiające się w związku z lekturą adhortacji oraz zacytował konkretne ich przykłady.

Biskup Wiesław Mering dziękując prelegentowi, zwrócił uwagę, że rozważanie na temat małżeństwa ma sens jedynie wtedy, gdy oparta jest na trzech podstawach: miłosierdziu, prawdzie i wierności Chrystusowi.

Prezes Teologicznego Towarzystwa Naukowego WSD ks. dr hab. Lech Król został 2 lutego mianowany przez biskupa włocławskiego kanonikiem gremialnym Prześwietnej Kapituły Katedralnej we Włocławku.