Bazylika katedralna: Msza św. przed nowenną poprzedzającą nawiedzenie Matki Bożej i jubileusz diecezji


4 czerwca 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Bazylika katedralna: Msza św. przed nowenną poprzedzającą nawiedzenie Matki Bożej i jubileusz diecezji

„Przez Matkę do Syna – 900 lat Diecezji Włocławskiej”. Pod tym hasłem diecezja włocławska przeżywać będzie nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, połączone z jubileuszem 900-lecia istnienia diecezji. Do tych uroczystości przygotowywać będzie nowenna, która rozpocznie się 7 sierpnia.
 
W sobotę, 4 czerwca, w bazylice katedralnej we Włocławku, sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego, poprzedzająca rozpoczęcie nowenny. Mszę św. koncelebrowali m.in. biskupi seniorzy: Wiesław Mering i Stanisław Gębicki. Podczas Eucharystii biskup włocławski wręczył przedstawicielom dekanatów świece nawiedzenia.
 
W homilii bp Wętkowski zachęcił do czuwania i wytrwałej modlitwy. – Mamy świadomość, że do ważnych wydarzeń, trzeba się dobrze przygotować. Możemy więc powiedzieć, że rozpoczynamy czas czuwania, oczekiwania, trwania w gotowości w obliczu Boga – mówił homilista, zaznaczając, że symbolem czuwania jest świeca nawiedzenia.
 
Wskazując cele nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, biskup włocławski wymienił na pierwszym miejscu odkrycie na nowo Kościoła jako wspólnoty wierzących. – Może to się przejawić w pogłębieniu więzi już istniejących, bądź nawiązaniu na nowo zerwanych. Przede wszystkim jednak chodzi o obudzenie świadomości, że się nie tylko jest w Kościele, ale że się jest Kościołem – tłumaczył, dodając, że odpowiedzialność przychodzi wraz z poczuciem podmiotowości.
 
Jako kolejny cel nawiedzenia hierarcha wskazał nawrócenie. Wyjaśniając znaczenie nawrócenia, jako „zmiana myślenia”, homilista zachęcał zgormadzonych by w swoim życiu i postępowaniu nie kierowali się opinią innych. – Trzeba patrzeć na własne życie oczami Boga, szukać dobra, nawet jeśli jest niewygodne, opierać się nie na ocenie ogółu, ale ocenie Boga – przekonywał.
 
Nawiązując zaś do kryzysu Kościoła, próbował wskazać jego prawdziwe przyczyny. – Staramy się za wszelką cenę dostosować Kościół do zasad tego świata. Doszło do zachwiania hierarchii wyznaczającej porządek między tym co Boskie, a tym co ludzkie – wyjaśniał pasterz diecezji, podkreślając, że większość ludzi, po cichu i bez rozgłosu, realizuje prawdziwą misję Kościoła. – Prawdziwy Kościół nie jest niewidzialny, ale jest ukryty. Dobrze by było, aby ten Kościół się przebudził – stwierdził bp Wętkowski.
 
Przypomniał też, że Jezus pragnie uczynić każdego człowieka uczniem żyjącym z Nim w przyjaźni. – Aby to zrealizować, nie wystarczy iść za Nim i słuchać Go zewnętrznie. Trzeba także żyć Nim i jak On – przekonywał homilista, życząc wszystkim, by odnowili przyjaźń z Chrystusem.
 
Na zakończenie zachęcił do gorliwej modlitwy o powołania kapłańskie za wstawiennictwem bł. kard, Stefana Wyszyńskiego, prezbitera diecezji włocławskiej i pomysłodawcy inicjatywy nawiedzenia Matki Boże w znaku Ikony Jasnogórskiej.
 
Po Komunii św. biskup włocławski wręczył delegacjom dekanatów świece nawiedzenia, które będą zapalane podczas nowenny i nawiedzenia Matki Bożej.
 
Nawiedzenie Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej rozpocznie się 22 kwietnia 2023 r. Poprzedzi je nowenna, zainagurowana 7 sierpnia. Czas nawiedzenia połączony będzie z obchodami jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji. Wydarzeniom towarzyszyć będzie hasło: „Przez Matkę do Syna – 900 lat Diecezji Włocławskiej”.