Diecezja włocławska coraz bardziej misyjna

17 lipca 2024 r., Tekst: ks. Przemysław Pilarski, zdjęcia: ks. Artur Kosierb, ks. Łukasz Płócennik, ks. Lesław Witczak, Marta Bychowska

Diecezja włocławska coraz bardziej misyjna

Wakacje są okazją do odpoczynku, ale również wytężonej pracy duszpasterskiej. Grupa diecezjan włocławskich w tym letnim czasie wyjechała na misje w różne zakątki świata.

Ks. Artur Kosierb, dyrektor Centrum Caritas  św. Maksymiliana w Koninie, wraz z wolontariuszami na przełomie czerwca i lipca br. udali się do Laare w Kenii, aby wziąć udział w projekcie sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia. Towarzyszyli ludziom z miasteczka Laare w ich codzienności, odwiedzając ich rodziny i plemiona, opiekując się chorymi czy nawet budując domy.

Marta Bychowska, pochodząca z Włocławka, na początku lipca pojechała wraz z grupą wolontariuszy do miejscowości Sződ na Węgrzech. Razem z innymi Polakami prowadzili tam zajęcia katechetyczne i ewangelizacyjne dla dzieci pochodzących z niewierzących rodzin oraz pomagali w pracach porządkowych na plebani, gdzie mieszkali. „Ten wyjazd codziennie na nowo pokazuje mi jak cennym darem jest ofiarowanie swojego czasu drugiemu człowiekowi. Bo przecież Pan Bóg nie stawia przypadkowych osób w naszym życiu, dlatego warto dać im coś od siebie. Jako wolontariusze misyjni mamy nadzieję, że to ziarnko wiary, które siejemy w te dzieci już niedługo wykiełkuje i wyda obfity plon. Także i dla nas jest to owocny czas wypełniony obecnością Boga, a dla mnie osobiście mocny krok w dorosłe życie i docenienie możliwości uczestnictwa w codziennej Mszy św. w Polsce” – relacjonuje Marta.

Ks. Łukasz Płóciennik, wikariusz parafii Narodzenia NMP i św. Jana Ap. we Włocławku, w ramach trwającego wypoczynku postanowił wspomóc ks. Jarosława Kamieńskiego, pallotyna, który od szesnastu lat pracuje w Korei Południowej. Posługiwał tam Polakom, a także odwiedzał chorych w szpitalach. Jego obecność w kraju Dalekiego Wschodu związana jest również z diecezjalnymi przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, które w 2027 r. odbędą się w Seulu. Spotkał się m. in. z przedstawicielami koreańskiego komitetu organizującego ŚDM - ks. Peterem Ju-yul Yang oraz ks. Mosesem Se-jin Kim.

Warto również zauważyć, że w wielu parafiach diecezji włocławskiej organizowane były we wakacje tzw. niedziele misyjne, podczas których do miejscowych wspólnot zapraszano misjonarzy pracujących w różnych częściach świata.

W parafii św. Stanisława BM w Kramsku, na zaproszenie ks. proboszcza Sławomira Kasprzaka, w niedzielę 7 lipca br., ks. Jarosław Piasecki, pochodzący z diecezji włocławskiej, dzielił się doświadczeniem pracy misyjnej w Brazylii, a z kolei tydzień później, w niedzielę, 14 lipca br., w kościele  rektorskim pw. Miłosierdzia Bożego w Wieńcu Zdroju, na zaproszenie ks. rektora Lesława Witczak, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny dziękowały wiernym za modlitwę i ofiary składane na rzecz budowy studni głębinowej i przedszkola w Zambii.

Podejmowane inicjatywy, zarówno w wymiarze zewnętrznym i wewnętrznym pozwalają żywić nadzieję, że dzieło misyjne w diecezji włocławskie będzie się owocnie rozwijało w przyszłości.