Konin: czterechsetna piesza pielgrzymka pokutna do Lichenia

5 czerwca 2022 r., JZ/ks.AT

Konin: czterechsetna piesza pielgrzymka pokutna do Lichenia

„Już po raz czterechsetny wyruszacie na pątniczy szlak, by pielgrzymować do tronu Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Nocna pielgrzymka jest wyjątkowym przeżyciem”, napisał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski w liście do uczestników jubileuszowej, nocnej pieszej pielgrzymki pokutnej do Lichenia.

4 czerwca, jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca od ponad 30 lat, wyruszyła z Konina grupa pątników. Wszystko zaczęło się pod koniec lat 80. XX wieku. – Pokonując trudności, walcząc ze snem i trudami pielgrzymki ofiarowujemy naszą modlitwę nocną Bogu. Nie zdawałem sobie sprawy, że będziemy chodzić tyle lat – opowiadał Ryszard podczas jednej z pielgrzymek. Organizator wyjaśnia, że zaczęto pielgrzymować w intencji bardzo cierpiącej osoby, a planowano jedynie przez 9 miesięcy. Idea nocnej modlitewnej drogi ku Licheńskiej Matce trafiła jednak do wielu osób, które chcą brać w niej udział co miesiąc. Rekordowe grupy w wyruszające w liczącą około 16 km trasę potrafią liczyć nawet tysiąc osób.

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza Święta o 23.15 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Pątnicy wyruszyli tuż po północy, by dotrzeć do Lichenia po godz. 5 rano. Tam uczestniczyli w pierwszej niedzielnej Eucharystii w bazylice, sprawowanej o godz. 6.00.

Podczas drogi pielgrzymi modlą się czterema częściami Różańca, Koronką do Miłosierdzia Bożego, Godzinkami i słuchają przygotowanych przez towarzyszącego kapłana konferencji. Mogą także skorzystać z okazji do spowiedzi czy rozmów duszpasterskich. Wśród uczestników można spotkać ludzi z całej Polski, różnych zawodów i w różnym wieku.

Równolegle w bazylice w Licheniu odbywała się całonocne czuwanie, na które zaproszeni są szczególnie ci, którzy z różnych powodów nie mogą podjąć się kilkunastokilometrowego marszu. Rozpoczął ją Apel Maryjny o godzinie 21.00, a po nim do samego rana w Kaplicy Serca Jezusowego trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Każdy jest zaproszony, by dołączyć do tej niezwykłej modlitewnej wędrówki.