Prezydent Andrzej Duda do ks. bp. Meringa: Rzeczpospolita miała zawsze w Ekscelencji obrońcę prawdy

19 grudnia 2020 r., ks. MSz

W piątek, 18 grudnia br., w związku z kończącą się posługą księdza biskupa Wiesława Meringa, świąteczną wizytę Jubilatowi złożył Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP oraz Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który przekazał Biskupowi Włocławskiemu życzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Poniżej treść listu Prezydenta RP do ks. bp. Wiesława Meringa

Jego Ekscelencja
Ksiądz Biskup Wiesław Mering

Ekscelencjo Księże Biskupie - Czcigodny Jubilacie,

Przesyłam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia z okazji jubileuszu 75. urodzin. W tym wyjątkowym dniu pragnę złożyć wyrazy uznania dla głębokiego – całym sercem – zaangażowania Księdza Biskupa w pracy dla dobra Kościoła i Ojczyzny.

Przez blisko półwiecze posługi kapłańskiej poświęcił się Ekscelencja szczególnie duszpasterstwu wiernych świeckich, kształceniu alumnów i badaniom naukowym. Od przeszło 17 lat kieruje zaś Ksiądz Biskup diecezją włocławską, jako ordynariusz dbając o instytucjonalny wymiar wspólnoty religijnej. Łącząc służbę bliźnim z formowaniem duchowieństwa, a studia nad sprawami wiecznymi z troską o najuboższych, objął Ekscelencja spojrzeniem różne wymiary życia i działania Kościoła w świecie współczesnym: od filozofii i teologii, poprzez edukację i ewangelizację, aż po wsparcie organizacyjne i indywidualną pomoc będącym w potrzebie.

Szczególnie chcę dziś podziękować za to, że Rzeczpospolita – oparta na fundamencie wartości chrześcijańskich i 1054-letnim dziedzictwie chrztu Mieszkowego – miała zawsze w Ekscelencji obrońcę prawdy historycznej oraz słusznych praw rodaków do wyznawania i praktykowania swojej wiary także w sferze publicznej. Jestem przekonany, że wiedza i doświadczenie zgromadzone przez Księdza Biskupa pozostaną niezwykle cenne i ważne zarówno dla wspólnoty lokalnej, jak również dla całego Kościoła polskiego.
Raz jeszcze gratulując jubileuszu, z serca życzę Ekscelencji zdrowia oraz pełni sił ducha i ciała do kontynuowania posługi z błogosławieństwem i zgodnie z wolą Opatrzności.

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda