Nowe obostrzenia antyepidemiczne - 1 osoba na 15 m kw. w kościołach

5 listopada 2020 r., KAI

Nowe obostrzenia antyepidemiczne - 1 osoba na 15 m kw. w kościołach

Jedna osoba na 15 m kw. będzie mogła przebywać w kościołach w czasie liturgii - to część nowych obostrzeń, które wprowadzi rząd w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Inne to m.in. zdalne nauczanie także dla klas 1-3, zamknięcie placówek kultury oraz galerii handlowych. Wszystkie nowe zasady sanitarne mają obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku do 29 listopada. - Jeśli nie podziałają, ma zostać wprowadzona narodowa kwarantanna - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Nowe, zaostrzone zasady przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa to m.in. zdalne nauczanie dla klas 1-3, przedłużenie takiego nauczania dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także uczelni wyższych, organizacja wydarzeń sportowych bez udziału publiczności, zawieszenie funkcjonowania basenów, siłowni i klubów fitness.

Ponadto zamknięte zostaną m.in. placówki kultury, w tym kina i teatry. Obowiązywać ma także ograniczenie zgromadzeń publicznych do 5 osób oraz w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku nakaz przemieszczania się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego.

W kościołach ma obowiązywać zasada: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w czasie uroczystości religijnych.

Ponadto rząd wprowadza zalecenie ograniczenia przemieszczania się osób 70+, ale z wyjątkiem obowiązków zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych lub "uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych".

Zamknięte zostają sklepy w galeriach handlowych zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, artykułami budowlanymi i dla zwierząt.

Będzie także m.in. podtrzymany zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych (wyłącznie opcja na wynos i dowóz).

W transporcie publicznym może być zajętych do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

- Przede wszystkim zostańmy w domu, aby nie dać okazji wirusowi do rozprzestrzeniania się - zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej nowych regulacji prawnych.

Wszystkie nowe zasady sanitarne mają obowiązywać od soboty 7 listopada, a w przypadku szkół od poniedziałku 9 listopada, i potrwać przynajmniej do 29 listopada z możliwością przedłużenia.