Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – obchody jubileuszu stulecia objawień fatimskich w diecezji włocławskiej

30 grudnia 2017 r.

Rok 2017 obchodzony był w Kościele jako jubileusz stulecia objawień Matki Bożej Fatimskiej. W diecezji włocławskiej obchody tego wydarzenia rozpoczęły się w piątek 12 maja pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej – w ramach obchodów diecezjalnego dnia modlitw o uświęcenie kapłanów – której przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Na miejsce spotkania wybrany został kościół Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie. Konferencję i homilię podczas Mszy św. – na zaproszenie Biskupa Włocławskiego – wygłosił ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

W związku ze stuleciem objawień Matki Bożej, w czerwcu odbyła się diecezjalna pielgrzymka do Fatimy pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego.

W diecezji włocławskiej istnieją trzy parafie, których patronką jest Pani z Fatimy. Powstały jako wotum wdzięczności za peregrynację kopii figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji w 1996 r. Są to parafie w Turku-Obrzębinie, Odolionie i Włocławku.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie w ramach duchowych przygotowań codziennie o godz. 20.30 parafianie uczestniczyli w modlitwie nowennowej, którą kończył Apel Maryjny. W wigilię uroczystości odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej Fatimskiej oraz w rocznicę konsekracji kościoła, o godz. 17.00 sprawowana była Msza św.

W sobotę 13 maja Mszy św. odpustowej (z udziałem ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi), przewodniczył ks. prał. Jacek Szymański, rektor WSD.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku w ramach duchowych przygotowań do uroczystości odpustowych Matki Bożej Fatimskiej odbywało się nabożeństwo nowennowe codziennie o godz. 18.15.

W 100. rocznicę Objawień Fatimskich i 20. rocznicę powstania parafii, 13 maja o godz. 17.00 sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa. Tego dnia została poświęcona Figura Matki Bożej Fatimskiej oraz krzyż.

Przygotowanie do stulecia objawień Matki Bożej Fatimskiej w parafii w Odolionie rozpoczęły się parafialną pielgrzymką do Fatimy w sierpniu 2016 r. Przed uroczystością odpustową odbywały się nabożeństwa nowennowe. W sobotę 13 maja procesji fatimskiej i Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii. Na zakończenie uroczystości miało miejsce zawierzenie całej parafii Matce Bożej Fatimskiej.

Również w innych miejscach diecezji stuleciu objawień towarzyszyły modlitewne wydarzenia. I tak, w licheńskim sanktuarium zainaugurowane zostały Nabożeństwa Fatimskie. Pierwsze tegoroczne Nabożeństwo Fatimskie w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej miało miejsce w sobotę 13 maja, w kościele Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie. Nabożeństwa Fatimskie odbywały się od maja do października, każdego 13 dnia miesiąca.

W sobotę 13 maja o godz. 19.15 w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku odbył się koncert pieśni maryjnych pt.: „Królowo Polski módl się za nami”. W programie znalazły się m.in.: „Ave Maria” – trzy różne utwory pod tym samym tytułem i inne pieśni maryjne anonimowych twórców, jak również recytacje.