Lubień Kujawski: Odpust św. Rocha i złoty jubileusz ks. inf. Krzysztofa Koneckiego


16 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kołodziejczak

Lubień Kujawski: Odpust św. Rocha i złoty jubileusz ks. inf. Krzysztofa Koneckiego

W piątek, 16 sierpnia br., parafianie z Lubienia Kujawskiego uczcili patrona parafii – św. Rocha. Odpustowej Eucharystii przewodniczył ks. inf. Krzysztof Konecki, który przed 50. laty posługiwał w lubieńskiej parafii. Złoty Jubileusz jest zawsze okazją do dziękczynienia i świętowania, a w sposób szczególny w parafii, w której rozpoczęło się posługę kapłańską.
 
Liturgia, która jest obszarem specjalizacji ks. Koneckiego, charakteryzowała się piękną muzyką i szlachetną prostotą celebracji. Jubilat wygłosił kazanie ożywione anegdotami z doświadczeń duszpasterskich.
 
Na zakończenie uroczystości, zgromadzeni w świątyni zaśpiewali Jubilatowi wraz z chórem „Aurea cantus” gromkie „Życzymy, życzymy…”, za co ze wzruszeniem podziękował ks. Konecki, który na zakończenie poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem, udzielając wszystkim błogosławieństwa.
 
O żywym kulcie św. Rocha w lubieńskiej parafii może świadczyć pergaminowy dokument papieski z  21 listopada 1817 r., przechowywany w archiwum parafialnym. Papież Pius VII udzielił odpustu zupełnego  „wszystkim (…) prawdziwie żałującym za swe grzechy, którzy po wyspowiadaniu się przyjęli Komunię św. w kościele lubieńskim, kujawskiej diecezji, w dzień świętego Rocha, (…) nawiedzili i pomodlili się na intencję zgody między chrześcijańskimi władzami i o pomyślność św. Matki – Kościoła – udzielamy im zupełnego odpustu i odpuszczenia grzechów”.
 
Najstarsza wzmianka dot. kultu św. Rocha w kujawskim miasteczku nawiązuje do szpitala parafialnego, który istniał przy kościele św. Katarzyny już w XVI wieku. Przytułek posiadał przyległą kaplicę, w której sprawowane były nabożeństwa. Kiedy w 1755 roku zabudowania szpitalne i kościół strawił pożar, w nowo wybudowanej świątyni w ołtarzu wielkim mieścił się obrazem św. Rocha. Także podczas budowy nowej świątyni w latach 1884-1886, nie zapomniano o św. Rochu, dla którego wzniesiono kaplicę w południowej części kościoła.