Korczew: pielgrzymka śladami św. o. Pio

14 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Michał Styczyński

Korczew: pielgrzymka śladami św. o. Pio

Pierwsza połowa sierpnia dla parafian z Korczewa należących do Grupy Modlitewnej o. Pio była wyjątkowym doświadczeniem przeżywania rekolekcyjnych ćwiczeń na włoskiej ziemi pod hasłem „Proponuję ci świętość”. Rozmyślania rekolekcyjne podejmowane wspólnotowo i indywidualnie nawiązywały do porad, jakich o. Pio udzielał Raffaelinie Cerase, jednej ze swoich córek duchowych. Uczestnicy rekolekcji odwiedzili miejsca związane ze świętym stygmatykiem, co pomogło jeszcze bardziej wniknąć w rozważane duchowe treści.

Szlak rekolekcyjny rozpoczął się w Pietrelcinie, miejscu urodzin o. Pio. Pielgrzymi wspólnie spotykali się na celebrowaniu Eucharystii w kościele św. Anny, gdzie został ochrzczony św. o. Pio oraz w kościele parafialnym Matki Bożej Wyzwolenia, gdzie sprawował swoją Mszę Świętą Prymicyjną. W dniach pobytu pielgrzymów
z Korczewa w Pietrelcinie miało miejsce patronalne święto ku czci Matki Bożej Wyzwolenia. Uczestnictwo we włoskim odpuście stało się okazją do poznania zwyczajów religijnych panujących w tej części Włoch. Niesamowitym przeżyciem była pielgrzymka różańcowa, którą na wzór o. Pio podjęli uczestnicy rekolekcji. Prowadziła ona z jego miejsca urodzin do Piana Romana, gdzie po raz pierwszy otrzymał dar stygmatów, które przez 8 lat pozostawały niewidoczne. Kolejną stacją na rekolekcyjnym szlaku było miasto Benevento. Tam o. Pio przyjął święcenia kapłańskie.

Drugą część ćwiczeń duchowych korczewscy parafianie przeżywali w San Giovanni Rotondo. Stąd też udali się do Sanktuarium św. Michała Archanioła, z którym duchowo był związany o. Pio. Często pytał swoich penitentów, czy byli już u św. Michała. Kiedy słyszał negatywną odpowiedź, nalegał, aby najpierw udali się na Górę św. Michała, a dopiero później wracali do niego. Codzienna Eucharystia, wieczorny różaniec, droga krzyżowa, wizyta w Domu Ulgi w Cierpieniu oraz indywidualne rozmyślania pomagały w odkryciu wartości zbawczego działania Boga oraz istoty powołania chrześcijańskiego. Uczestnicy rekolekcji uczyli się sztuki rozeznania duchowego oraz ćwiczyli się w rozwijaniu cnót wewnętrznych i zewnętrznych, które kształtują dojrzałe życie duchowe. Na tej duchowej drodze wiernym towarzyszył ks. Michał Styczyński, proboszcz i opiekun grupy Ojca Pio z Korczewa.

Owoce rekolekcji przyjdą w swoim czasie, jednak pierwsze zwiastuny dobrych plonów duchowych pokazują poniższe świadectwa:

„Proponuję Ci świętość to temat naszego tegorocznego pielgrzymowania szlakiem Ojca Pio. Ojciec Pio był przekonany, że Pan Jezus o nic innego się bardziej nie troszczy, jak o to, aby uświęcić naszą duszę. A czy nam, czy mnie też na tym zależy najbardziej? Czy też tego pragnę? To było pierwsze z pytań jakie zadałam sobie w sercu podczas tych rekolekcji”.

„Ojciec Pio wskazuje, że drogą i celem do świętości jest miłość a próżność jest jej podstawową przeszkodą. Ważne jest aby zaufać Bogu, poddać się Jego prowadzeniu. To Boże prowadzenie, zaufanie niejednokrotnie było w moich myślach. Następujące słowa Ojca Pio pomagają mi w niełatwych chwilach: ,,Ty jednak nie trap się zbytnio, by nie tracić wewnętrznego pokoju. Módl się wytrwale z ufnością oraz spokojnym i radosnym duchem".

„Czas spędzony na szlaku śladami Ojca Pio, ze wspaniałymi osobami, którym ten Święty jest również bardzo bliski, to czas wyjątkowy, niepowtarzalny i trudny do opisania słowami w swej niezwykłości. Miejscem szczególnych wzruszeń i emocji była dla mnie Pietrelcina, miejsce urodzin o. Pio. Znałam je z książek
i opowiadań. Znajdowało się ono w sferze moich marzeń. To tutaj oczami wyobraźni widziałam małego Francesco biegającego po wąskich uliczkach, wysiadującego na kamiennych schodkach. To tutaj Ojciec Pio mi towarzyszył każdego dnia. To tutaj czułam Jego obecność i bliskość. Te cudowne Jego i... już moje miejsca... Niesamowite!”

„Wspaniała przestrzeń do rozważań, kontemplacji, modlitwy, do przebywania ze wspólnotą, ale też do bycia tylko z samym sobą i Bogiem. To niewiarygodne jak wszystko podczas tych rekolekcji składało się w spójną całość: Słowo Boże, rozważania rekolekcyjne, doświadczenia codzienne, nasza wspólnota”.

„Ten cudowny czas sprawił, że w pełni mogę utożsamiać się ze słowami wypowiedzianymi przez Ojca Pio w przeddzień Jego święceń kapłańskich, które miały miejsce właśnie 10 sierpnia 1910 r. w Benevento. ,,Dziś rano zacząłem kosztować raju...Pokój w sercu, którego doznałem owego dnia, przyrównuję do pokoju w sercu, którego zacząłem doznawać w przeddzień. O, jak byłem szczęśliwy, jak dobrze mi było tamtego dnia!”