Bazylika Katedralna: Odpust Wniebowzięcia NMP


15 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Karol Kolęda

Bazylika Katedralna: Odpust Wniebowzięcia NMP

„Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uroczystością radosną. Powiedziałbym nawet bardzo radosną. Dzisiaj bowiem przeżywamy ten szczególny moment, kiedy możemy zobaczyć, czego Bóg oczekiwał od człowieka i jaką drogę mu przeznaczył” – powiedział biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas homilii w czasie uroczystej Sumy Odpustowej w Bazylice Katedralnej.
 
15 sierpnia br. w „Matce Kościołów Diecezji Włocławskiej” zgromadziło się duchowieństwo, siostry zakonne, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych oraz wierni świeccy, aby świętować Wniebowzięcie NMP.
 
„Jak wspominał kardynał Wyszyński, który przecież tutaj był w tym czasie, bolało go serce, że strzelano do tej świątyni bezbronnej. Mówi, że jak do matki, która przecież nie mogła się bronić i w sposób zupełnie bezmyślny ją niszczono. Niszczono ją w imię ideologii, że Bóg nie jest wielki i nie jest potrzebny. Wówczas nasi rodacy w Polsce i tu we Włocławku obronili się przed tą nawałą bolszewicką, która oczywiście, przychodząc jako armia, przyniosłaby z całą pewnością zniewolenie, śmierć i zniszczenie. Ale ona niosła ze sobą może nieświadomie także przesłanie pewnej ideologii, która związana jest z marksizmem. Tej ideologii, która wypowiada wojnę Bogu i chce go usunąć z życia i z myśli człowieka. A więc wtedy przed tym się obroniono. Nie tylko przed zniszczeniem fizycznym, ale także przed zniszczeniem duchowym” – mówił dalej bp Wętkowski.
 
„Dzisiaj w jakimś sensie ta droga nie jest przecież zamknięta i zakończona i w sposób dla nas wielu zdumiewający to przesłanie, które kiedyś przychodziło ze wschodu, dzisiaj w swojej nieco przemienionej postaci marksizmu kulturowego przychodzi z zachodu. Nie jest to taka wojna jak wtedy. Jest trudniejsza, bo jest bardziej podejrzliwa, niebezpieczna  i wkraczająca w umysły człowieka” – ostrzegał biskup włocławski.
 
Uroczysta Msza Święta zakończyła się procesją eucharystyczną. Tegoroczne uroczystości odpustowe przypadają w 100. rocznicę święceń kapłańskich bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
 
Bazylika Katedralna została wybudowana jako wotum dziękczynne za pokonanie wojsk krzyżackich w bitwie pod Grunwaldem w 1411 r.