Ks. bp Mering: sercem ekumenizmu jest wypełnianie woli Pana - „aby byli jedno”


25 stycznia 2021 r., tekst: ks. AT; foto: al. PC

Ks. bp Mering: sercem ekumenizmu jest wypełnianie woli Pana - „aby byli jedno”

„Ekumenizm nie jest zacieraniem różnic. Jego istotą nie jest zawieranie kompromisów. Nie polega też na większych czy mniejszych zniekształceniach doktryny. Jego sercem jest wypełnianie woli Pana: »aby byli jedno«” - mówił biskup włocławski Wiesław Mering podczas Mszy św. o jedność chrześcijan, sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa, 25 stycznia br.
 
Na uroczystej liturgii, pod przewodnictwem Pasterza Diecezji, zgromadzili się: ks. prał. Grzegorz Karolak, diecezjalny referent ekumenizmu, ks. Dawid Mendrok, pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego we Włocławku, moderatorzy i wykładowcy WSD oraz alumni.
 
Obecnych w świątyni powitał ks. prał. dr. hab. Jacek Szymański, rektor seminarium. Nawiązując do przeżywanego tego dnia święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła, zwrócił uwagę na wielkość Bożej łaski, która „potrafi przebić się przez twarde ludzkie serca”. Ksiądz Rektor przypomniał także hasło tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan: „trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9).
 
W homilii Ksiądz Biskup wskazał na wyjątkowość tegorocznego tygodnia ekumenicznego, podczas którego nie było – zwyczajem lat poprzednich – modlitewnych spotkań w różnych miejscach diecezji.
 
Następnie ukazał właściwy sens i rozumienie ekumenizmu, jako dążenia do jedności „nie kosztem rozmywania swojej tożsamości, ale przez wierne trwanie przy Ewangelii, bo tylko ona może przynieść dobre i oczekiwane owoce”.
 
Nawiązując do czytań liturgicznych (Dz 22, 3-16), homilista ukazał proces przemiany „bezkompromisowego obrońcy judaizmu” w Apostoła Narodów. „Bóg w swoich planach jest nieustępliwy – mówił hierarcha, przekonując, w kontekście oporów Ananiasza przed uzdrowieniem Szawła pod Damaszkiem, że „to Bóg wybiera sobie narzędzia ewangelizacji; człowiek nie powinien Mu w tym przeszkadzać swoimi ocenami i obawami”.
 
W tym miejscu Ksiądz Biskup podzielił się refleksją związaną z przeczytaną niedawno książką Roya Schoemana, Żyda nawróconego na katolicyzm, zatytułowaną: „Miód ze skały. Historie nawróconych Żydów”, ukazującą 16 życiorysów różnych osób nawróconych na katolicyzm, dla których wspólnym mianownikiem była „nieustępliwa tęsknota za Bogiem, którą zaspokoił dopiero Bóg odkryty w Kościele katolickim”. W tym kontekście, jak również w nawiązaniu do fragmentu Dziejów Apostolskich, opisujących nawrócenie św. Pawła, kaznodzieja powiedział: „każdy powinien mieć swój Damaszek, znaleźć swoją własną ulicę Prostą, prowadzącą do Jezusa, oraz usłyszeć głos wzywający do nawrócenia, będące jedyną właściwą odpowiedzią człowieka na wezwanie ze strony Boga”. Jednak o momencie nawrócenia nie decyduje on sam ale Bóg, który nawraca człowieka, tak jak nawrócił Szawła pod Damaszkiem, przekonywał Ksiądz Biskup, dodając, że „nawrócony, to człowiek, który staje się podobnym do Chrystusa” i może powtórzyć za św. Pawłem: „żyję nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus” (por. Ga 2,20).
 
„Podobieństwo do Chrystusa, jest istotą ruchu ekumenicznego”, mówił hierarcha, przestrzegając przed narzucaniem wyznawcom innych konfesji własnych poglądów i doktryny. Jednocześnie wskazał na liczne inicjatywy i dobrą współpracę katolików i protestantów, jaką można obserwować we Włocławku i całej diecezji. Na zakończenie Pasterz Diecezji przywołał wstawiennictwa św. Pawła, by uczył współczesnego człowieka niestrudzonego poszukiwania prawdy odpowiadania swoim życiem na głos Boga, wzywający do porzucenia egoizmu i otwarcia się na drugiego człowieka z jednoczesnym zachowaniem wartości fundamentalnych.
Na zakończenie liturgii słowa podziękowania wygłosił ks. prał. Grzegorz Karolak, który ukazał bogaty wachlarz ekumenicznych dzieł podejmowanych przez ks. bp. Meringa, w czasie pasterskiej posługi w diecezji włocławskiej. Słowa wdzięczności skierował również pod adresem Księdza Rektora oraz wszystkich, którzy na różnych płaszczyznach troszczą się o rozwój myśli ekumenicznej.
 
Modlitwie śpiewem towarzyszył chór klerycki pod dyrekcją ks. prał. Sławomira Deręgowskiego.
 
Agapa w seminaryjnym refektarzu zakończyła tegoroczne obchody tygodnia ekumenicznego w diecezji włocławskiej.