Dni Kultury Chrześcijańskiej w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

27 września 2019 r., tekst: SL; foto: KJ

W dniach 25-26 września br. w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku miały miejsce XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej, bohaterem których był św. Stanisław Kostka, patron dzieci i młodzieży.

Pierwszego dnia, w sali Centrum Kultury Browar B. dla zaproszonych gości – wśród których znalazł się dr Marek Wojtkowski, prezydent miasta Włocławka – oraz społeczności szkoły Długosza wykład pt. „Sylwetka św. Stanisława Kostki (1550-1568) na tle jego epoki” wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Maliszewski (UMK w Toruniu). Następnie zebrani wysłuchali „Gawędy o drodze do karmelu i karmelitańskiego teatru” prof. dr. hab. ks. Henryka Seweryniaka. Gawęda była jednocześnie wprowadzeniem do przedstawienia pt. „Święty Stanisław Kostka - długoszańska pobożna rekreacja”, w wykonaniu uczniów ZSK.

Kolejnym punktem programu był Wernisaż Wystawy Rzeźby Antoniego Bisagi, Andrzeja Borcza oraz  Janusza Bisagi. Eksponowane w auli szkoły przy ul. Łęgskiej 26 prace, młodzież ZSK będzie mogła podziwiać przez dwa tygodnie. Pierwszy dzień Kultury Chrześcijańskiej zakończył się akcentem muzycznym. O godz. 16.30 na scenie sali koncertowej Browaru B. wystąpił Stanisław Sojka. Recital gwiazdy poprzedzony został supportem uczniów ZSK.

W drugim dniu obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej, większość długoszańskich licealistów udała się do Płocka, gdzie zwiedzili katedrę, Muzeum Diecezjalne, ogród zoologiczny, a także Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki.