Czerwcowa Msza św. trzeźwościowa i wieczór poetycki w kościele św. Wojciecha w Koninie (zaproszenie)

20 czerwca 2022 r., Anna Wysocka

W najbliższą niedzielę, 26 czerwca, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie, ostatnia przed wakacjami, Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, zapraszają na wieczór poetycki „Wiersze Wam Wieszczę”. Zaproszenie, tym razem, przyjął Krzysztof Cezary Buszman.

Poeta ma za sobą szereg budujących spotkań autorskich na terenie całej Polski i za granicą, a także w parafiach na terenie całego kraju. Twórczość poety wskrzeszająca najlepsze tradycje polskiej poezji klasycznej stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych. Krzysztof Cezary Buszman urodził się Gdańsku. Poeta, autor piosenek, fotografik i podróżnik z zamiłowania. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni, w której spędza czas, na zmianę z Warszawą. Pod koniec lat 90. poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie.

Po wieczorach autorskich K. C. Buszmana w Londynie pojawiło się szereg znakomitych recenzji, z których jedna jest szczególnie ważna: „przed laty tworzyli na emigracji Kazimierz Wierzyński i Marian Hemar. Po latach pustka po nich została wypełniona (Dziennik Polski, Londyn). Jego twórczość zyskała duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych, jak i szerokiego grona miłośników poezji, a wiersze poety ukazywały się cyklicznie w Coolturze Tygodniku Polskim w UK. Przed poetą otworzyły również przychylne podwoje Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu.

W 2005 roku poeta wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. W październiku 2014 roku ukazała się płyta pt. „Stare Powązki – strofy o przemijaniu”, na której wiersze poety mówi kilkunastu wybitnych aktorów. Krążek ten jest cegiełką na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii w Polsce. W 2017 roku ukazała się kolejna płyta z wierszami autora, czytanymi przez dwudziestu trzech wybitnych aktorów polskich, pt. „Podróż z Aniołem Stróżem”. Dochód z tego krążka również przeznaczony został na renowację zabytków na cmentarzu powązkowskim.

Krzysztof Cezary Buszman jest także autorem hymnu kanonizacyjnego dla Jana Pawła II „Santo Subito” w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej z muzyką Bogdana Kierejszy. Twórczość poety przybliżył Polakom nieżyjący już wybitny aktor Krzysztof Kolberger. Jego wiersze śpiewają najlepsi bardowie, czytają je najwybitniejsi aktorzy! Słusznie więc o twórczości poety napisał prof. Jerzy Bralczyk „ Wiersze Buszmana przywracają wiarę w nośność metaforycznych form poezji, w której wrażliwość na słowo łączy się z oryginalnością metafory i trafnością puenty. Poeta wydał kilkanaście tomików poezji, które bardzo szybko znikają z księgarskich półek. Ostatni tomik zatytułowany jest „Strofy Koronne”.

Przypominamy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest ze środków Miasta Konin i parafii św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.

Wstęp wolny!