Bp Wętkowski: trzeba pokazywać światu Boga, który jest miłością i pragnie życia każdego człowieka

27 kwietnia 2024 r., teskt: ks. AT; foto: ks. MSz

– Udział tej konferencji jest odpowiedzią na wezwanie, żeby nieustannie pokazywać światu Boga – powiedział bp Krzysztof Wętkowski podczas homilii 27 kwietnia, w drugim dniu ogólnopolskiej konferencji naukowo-duszpasterskiej „Tata i Mama od poczęcia! Rodzicielstwo prenatalne”, która miała miejsce w Wyższym seminarium duchownym we Włocławku.

Na Eucharystii sprawowanej w seminaryjnym kościele św. Witalisa zgromadzili się alumni oraz uczestnicy konferencji. W homilii biskup włocławski zaznaczył, że trwające sympozjum jest pozytywnym wykładem na temat życia ludzkiego oraz próbą postawienia diagnozy zastanej rzeczywistości, by w konsekwencji znaleźć rozwiązanie problemu. – Stajemy wobec problemu społeczeństwa niereligijnego, z czym chrześcijaństwo do tej pory się nie mierzyło – mówił bp Wętkowski, dodając, że panująca ideologia przeczy rozumowemu podejściu do świata, człowieka i klimatu. – Jest to budowanie świata nie tylko bez Boga, ale też i bez rozumu – stwierdził duchowny.

W dalszej części hierarcha zaproponował właściwe postawy wobec tej sytuacji. – Próba zgromadzenia wokół idei świętości życia ludzi o różnych przekonaniach, którzy podzielają ten pogląd i tworzenie prawa, które chroni życie, oraz droga Ewangelii – powiedział biskup, wyjaśniając, że istotą tej drogi jest pokazywanie światu Boga, który jest dobry, który jest miłością i pragnie życia każdego swojego dziecka.

Na zakończenie przypomniał właściwe znaczenie ewangelizacji. – Ewangelizacja nie polega na przekonywaniu innych do jakichś poglądów, ale na tym, że ktoś się zachwyca życiem człowieka wierzącego i pragnie żyć tak samo – wyjaśniał.

W części wykładowej drugiego dnia uczestnicy zapoznali się m.in. z działalnością ośrodków istniejących na terenie diecezji włocławskiej, które pomagają w leczeniu niepłodności oraz prowadzą opiekę perinatalną.