Bp Wętkowski: papież senior uczył nas postawy wiary i autentycznego świadectwa

1 stycznia 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Bp Wętkowski: papież senior uczył nas postawy wiary i autentycznego świadectwa

– Wyrażamy wdzięczność Bogu za życie, wielkie dzieło i dziedzictwo papieża Benedykta, które nam pozostawił – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku w niedzielę 1 stycznia. Na Eucharystii zgromadziło się duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy pragnący modlić się za zmarłego papieża seniora Benedykta XVI.

W homilii biskup włocławski ukazał zmarłego papieża jako niestrudzonego głosiciela prawdy o zbawieniu, które Bóg ofiaruje każdemu człowiekowi. Na początku zaznaczył, że uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki zaprasza wszystkich do wstąpienia do szkoły Maryi, by uczyć się przyjmowania z wiarą Bożego orędzia. „Bóg pragnie obdarzyć wszystkich zbawieniem, którzy ufają Jego miłosiernej miłości”. Tę prawdę przez całe swoje życie przypominał Benedykt XVI – mówił homilista nazywając zmarłego papieża seniora gigantem wiary i rozumu a zarazem człowieka wielkiej skromności i pokory. Przypominając najważniejsze momenty z życia Josepha Ratzingera wskazał m.in. na jego przyjaźń z Janem Pawłem II oraz relacje z Polską m.in. obecność na pogrzebie kard. Stefana Wyszyńskiego oraz pielgrzymkę do Polski w 2006 roku, która odbywała się pod hasłem „trwajcie mocni w wierze”, które stanowi duchowy testament zmarłego papieża seniora.

Hierarcha, przypominając biskupie zawołanie Josepha Ratzingera: „Współpracownicy prawdy”, zaznaczył, że te słowa wyznaczały działania Niemieckiego kardynała, a potem papieża. – Stając po stronie prawdy Ewangelii, Benedykt XVI nie bał się narazić możnym tego świata, ponieważ wiedział jakiego Kościoła chce Chrystus oraz, że nie można złu ustąpić pola – mówił homilista, dodając, że taka postawa sprawiła, że był nazywany „pancernym kardynałem”.

Biskup włocławski wskazał też, że  zmarły papież senior szukał nowej formuły przepowiadania wiary w zmieniającym się świecie. – Wiarę rozumiał jako wydarzenie i osobiste spotkanie z Chrystusem, które jest kluczem do rozumienia chrześcijaństwa – powiedział bp Wętkowski.

W dalszej części rozważania, duchowny zachęcił do modlitwy o pokój na świecie, a także za diecezję włocławską, w kolejnym dniu nowenny przed jubileuszem 900-lecia istnienia diecezji i nawiedzeniem Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej.

Na zakończenie, przywołując słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas jego pielgrzymki do Polski w 2006 roku, pasterz diecezji zachęcił do odważnego dawania świadectwa o Bogu, który jest miłością, podkreślając, że takie świadectwo będzie autentyczne i skuteczne jeżeli będziemy uczyć się w szkole Maryi.