Bp Mering w parafii Narodzenia NMP: Gdy modlimy się wspólnie pełnimy wolę Ojca


23 stycznia 2018 r., zdjęcia: ks. Julian Głowacki

Bp Mering w parafii Narodzenia NMP: Gdy modlimy się wspólnie pełnimy wolę Ojca

„Podobnie jak Maryja i Jan pod krzyżem Jezusa, gromadzimy się dziś przy ołtarzu naszego Pana, aby modlić się o jedność wszystkich chrześcijan” - powiedział ks. Roman Żerkowski, proboszcz parafii Narodzenia NMP i św. Jana Ewangelisty we Włocławku, witając ks. bp. Wiesława Meringa, ks. bp. Stanisława Gębickiego, ks. bp. Bronisława Dembowskiego, kapłanów, przedstawicieli Parlamentu oraz władz samorządowych, jak również wszystkich obecnych w świątyni.
 
Homilię wygłosił ks. prał. Dariusz Kaliński. Skupił się on na konieczności troski o bliźnich. Nawiązując do pierwszego czytania, zaczerpniętego z Księgi proroka Izajasza, zauważył, że autor natchniony mówi o Ludzie Bożym i o „obcych”. „Kim są owi obcy? – pytał kaznodzieja. – To ci, którzy odwrócili się od Boga i podążają za antychrystem” - wyjaśnił. Chrześcijanie jednak, choć zewnętrznie podzieleni, stanowią wspólnotę, która szuka Boga i próbuje odbudować jedność między sobą. W tym poszukiwaniu pomaga nam Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan, w którym „chodzi o to, aby poznawać siebie i uświadamiać sobie, że nawet jeśli formalnie nie jesteśmy razem, to przecież wyznajemy tego samego Chrystusa, jesteśmy dotknięci łaską tego samego sakramentu: sakramentu chrztu świętego” - tłumaczył ekumeniczny kaznodzieja. „Trzeba nam więc przyjąć dary, charyzmaty Ducha Świętego, wtedy możliwe będzie to, o co prosi dziś św. Paweł we fragmencie Listu do Filipian: »dopełnijcie  mojej radości i to samo myślcie, mając tę samą miłość, zjednoczeni i jednomyślni«” - mówił ks. Kaliński.
 
W tygodniu ekumenicznym szczególnie powraca pytanie: Czy i kiedy nastąpi pełne zjednoczenie chrześcijan? Również do tego odniósł się kaznodzieja, przyznając, że choć nie jesteśmy dziś w stanie odpowiedzieć na to pytanie, to nie zwalnia nas to ze starań i wysiłków prowadzących do wzajemnego poznawania siebie. „Ale najpierw musi być poznanie Boga w Trójcy Świętej Jedynego, bo to Jego, a nie nasza wola musi się stać” - zakończył kaznodzieja.
 
Tradycyjnie, na zakończenie wspólnej modlitwy wygłaszane jest słowo świadectwa. Tym razem do zebranych przemówił ks. Dawid Mendrok, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej we Włocławku. Wyjaśnił na początku czym jest ekumenizm. „Pierwotnie słowem tym określano zamieszkaną ziemię; natomiast w chrześcijaństwie oznacza on dążenie do jedności”. Przypomniał, że w liturgię zaangażowani są nie tylko kapłani i ministranci przy ołtarzu oraz lud wierny, ale także prowadzący śpiew i muzykę organista, kantor czy grupa muzyczna. W tym momencie ujawnił, że w zespole odpowiedzialnym za oprawę muzyczną Eucharystii grają dwie jego córki. „Tak więc łączy nas dziś nie tylko modlitwa, ale i muzyka wykonywana m.in. przez dwie przedstawicielki Kościoła luterańskiego” - spuentował ten fragment wypowiedzi Ksiądz Pastor. Następnie ukazał wkład protestantów w rozwój dawnego Włocławka. Nie zabrakło też odwołań do własnych przodków, spośród których ukazał swojego niedawno zmarłego dziadka, jako przykład pokornego sługi Pana Jezusa: „Podobnie jak bogacz z dzisiejszej Ewangelii zburzył on stare budynki i pobudował nowe i większe, jednak nigdy nie pokładał nadziei w majątku i dobrach tego świata, ale zawsze stawał przed Bogiem z wdzięcznością i zaufaniem oraz miał wrażliwe serce na cierpienie i biedę drugiego człowieka” - wspominał ks. Mendrok.
 
Podsumowując kolejną stację tygodnia ekumenicznego, Pasterz Diecezji powiedział, że najpiękniejszym komentarzem do przeżywanego czasu są słowa proroka Izajasza z dzisiejszego czytania: „Panie, Ty jesteś moim Bogiem”, wyjaśniając, że „jeżeli wierzymy, jeżeli wspólnie czcimy naszego Pana, to znaczy, że tu się wypełnia Jego wola, a Jego wola nie zostawia nam wątpliwości: mamy być jedno między sobą i jedno z Ojcem”.
 
Również w przesłaniu Księdza Biskupa wybrzmiało pytanie: Jak osiągnąć jedność? Odpowiadając na nie, bp Mering posłużył się wypowiedzią kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który powiedział: „Ekumenizm to nie jest kompromis. To jest coś o wiele większego”. Hierarcha porównał też chrześcijaństwo do rodziny. „W rodzinach też zdarzają się spory i różnice zdań – mówił – ale zawsze trzeba szukać rozwiązania i pojednania, trzeba być otwartym na argumenty drugiej strony. Dla chrześcijan taką bezsporną prawdą jest przytoczone na początku zdanie: „Panie, Ty jesteś moim Bogiem. Wypełniając Twoją wolę, chcę uczyć się otwartości i zrozumienia innych” - zakończył Ksiądz Biskup.
 
Pasterskie błogosławieństwo oraz modlitwa o jedność w naszej Ojczyźnie zakończyła kolejny ekumeniczny dzień w diecezji włocławskiej.