Bp Mering na zakończenie Drogi Krzyżowej w intencji Ojczyzny: My chcemy Boga w naszych sercach


24 marca 2018 r., tekst: al. Łukasz Kołodziejczak, zdjęcia: ks. Julian Głowacki, al. Mateusz Brzeziński

Bp Mering na zakończenie Drogi Krzyżowej w intencji Ojczyzny: My chcemy Boga w naszych sercach

„Chcemy iść, tak jak On, Który tam, w Jerozolimie, przeszedł swoją bolesną drogę przed wiekami” – mówił ks. bp Wiesław Mering na rozpoczęcie 23. miejskiej Drogi Krzyżowej, w tym roku szczególnie poświęconej naszej Ojczyźnie w 100-lecie odzyskania Niepodległości.
 
23 marca br., o godz. 17.00 pątnicy wyruszyli spod kościoła Ojców Franciszkanów zmierzając do bazyliki katedralnej. Nabożeństwu przewodniczył Biskup Włocławski.
 
Czternasta stacja Drogi Krzyżowej miała miejsce w bazylice katedralnej, gdzie słowo do wiernych skierował Pasterz Kościoła włocławskiego. Nawiązując do nadchodzącego Wielkiego Tygodnia mówił: „Za tydzień Wielki Piątek, czyli ten dzień, w którym wszystko, o czym rozważaliśmy spełniło się bardzo dosłownie. Próbujemy w piątek, który poprzedza tamten dzień wyjść z prawdami o męce, cierpieniu, śmierci Jezusa na zewnątrz, na ulice naszego miasta”.
 
Odnosząc się do zbawczych wydarzeń: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Biskup Ordynariusz zachęcił do pochylenia się nad misterium śmierci Jezusa na krzyżu. „Jak to jest z tą śmiercią Boga? Dlaczego tak chętnie chcieliby Go zabić, usunąć ze świadomości ludzi? Dlaczego tak szydzą, więcej chyba niż kiedykolwiek? Dlaczego kpią? Dlaczego tak nienawidzą Tego,  który przecież jest symbolem Miłości?” - pytał Pasterz Diecezji.
 
Mówiąc o śmierci Chrystusa na krzyżu Ksiądz Biskup podkreślił, że Boga nie da się zabić, jednak „możemy zniszczyć Jego obecność w naszych sercach. Możemy zabić ją w samych sobie!” – zauważył hierarcha, przestrzegając przed odrzucaniem Miłości, jej zgubnymi konsekwencjami dla człowieka.
 
W dalszej refleksji odwołując się do obrazu pielgrzymującego Kościoła, bp Mering wskazał na cel wspólnej drogi i rozważań: „My poszliśmy dzisiaj, żeby bardzo wyraźnie Bogu i sobie, i świadkom powiedzieć, że chcemy żeby On żył w naszych sercach! To jest chyba wniosek najważniejszy z tego nabożeństwa”.
 
Na zakończenie nabożeństwa Pasterz Kościoła włocławskiego udzielił zgromadzonym błogosławieństwa, po którym wierni uczcili relikwię przez ucałowanie miejsce adoracja relikwii Drzewa Krzyża.
 
Rozważania do stacji Drogi Krzyżowej przygotowali i odczytali alumni z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Krzyż nieśli prezbiterzy, alumni, siostry zakonne oraz wierni z ruchów i wspólnot.