Bp Mering do uczestników konferencji naukowej: historia kształtuje myślenie o dniu bieżącym


20 marca 2018 r., tekst: ks. Andrzej Tomalak

Bp Mering do uczestników konferencji naukowej: historia kształtuje myślenie o dniu bieżącym

Dnia 20 marca br. z inicjatywy ks. bp. Wiesława Meringa, w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, miała miejsce konferencja naukowa w ramach jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, zatytułowana „Diecezja włocławska w odradzającej się Polsce”.
 
Wraz z Pasterzem Diecezji w wydarzeniu uczestniczyli: ks. bp Bronisław Dembowski, księża profesorowie i alumni WSD.
 
Wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych prelegentów powitał ks. prał. dr hab. Jacek Szymański.
 
Następnie ks. dr hab. Józef Dębiński wygłosił referat na temat „Udział włocławskiego duchowieństwa w odbudowie niepodległej Polski”. W trwającym kilkadziesiąt minut wygłosie zaprezentował społeczną i patriotyczną działalność biskupa kujawsko-kaliskiego Stanisława Zdzitowieckiego oraz prezbiterium diecezji z okresu, w którym odradzała się nasza Ojczyzna. O randze diecezji świadczy choćby fakt, że biskupi z Włocławka przechodzili zazwyczaj do Gniezna i zostawali Prymasami Polski, a wspomniany wyżej Pasterz Kościoła kujawsko-kaliskiego był współkonsekratorem bp. Achille Rattiego (późniejszego papieża Pius XI).
 
Ks. Dębiński ukazał zaangażowanie księży m.in. w działalność plebiscytową na Warmii, Mazurach oraz Śląsku, troskę o sprawy bytowe diecezjan oraz dobro wspólne całego kraju. Przypomniał też, że po pierwszych wyborach w odrodzonej Polsce do Sejmu Ustawodawczego z terenu diecezji kujawsko-kaliskiej weszło 40 posłów (w tym pięciu księży).
 
Na zakończenie Ksiądz Profesor nakreślił działalność duchowieństwa diecezjalnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.
 
Z kolei Andrzej Winiarski, prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów Dziedzictwa Kulturowego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, wygłosił prelekcję „Włocławek w roku odzyskania niepodległości przez państwo polskie”. Nakreślił w niej sytuację ekonomiczną i społeczną naszego miasta biskupiego. Przypomniał, że w roku 1918 „grupą najbardziej ustabilizowaną pod względem materialnym była inteligencja, stanowiąca ok. 4 proc. ogółu mieszkańców”, a 25 proc. włocławian nie potrafiło czytać ani pisać. Omawiając trudną sytuację gospodarczą miasta, jako przyczyny takiego stanu wskazał: straty w przemyśle spowodowane działaniami wojennymi oraz konfiskatą zapasów i surowców (miedzi, drewna, mosiądzu i stali).
 
Znany włocławski historyk przypomniał także pozytywne czynniki rokujące nadzieję ówczesnego Włocławka na szybkie odrodzenie gospodarcze. Wymienił tu położenie miasta przy wodnym szlaku handlowym oraz bogate złoża mineralne.
 
W słowie podsumowującym sesję naukową ks. bp Wiesław Mering podkreślił potrzebę ciągłego zgłębiania historii oraz potrzebę jej nauczania. Przypomniał swój sprzeciw wyrażony wobec ograniczenia lekcji historii w szkołach za czasów poprzednich rządów. Wskazał też na potrzebę budzenia w młodych ludziach „dobrej dumy z historii, w której teraz uczestniczą; bo historia nigdy nie dotyczy tylko tego, co minęło – kontynuował Ksiądz Biskup – ale uczy zachowania, udzielenia odpowiedzi, wybierania postaw dzisiaj. Ona kształtuje nasze myślenie o dniu bieżącym”.
 
Jako dopowiedzenie do wysłuchanych wykładów, Pasterz Diecezji wspomniał o cennych pamiątkach związanych z ks. bp. Zdzitowieckim oraz relacjami polsko-żydowskimi w naszym mieście, które ks. bp Mering przekazał do Muzeum Diecezjalnego. Są to: pektorał, ofiarowany bp. Zdzitowieckiemu przez bp. Rattiego oraz dwie srebrne tace ofiarowane kolejnym biskupom zasiadającym na katedrze we Włocławku.
 
Modlitwa Anioł Pański oraz błogosławieństwo Księdza Biskupa zakończyło naukową ucztę.