Bp Mering do alumnów: Prorokiem jest ten, który przynosi Boga


29 stycznia 2018 r., tekst: al. Łukasz Kołodziejczak, zdjęcia: al. Mateusz Brzezinski

Bp Mering do alumnów: Prorokiem jest ten, który przynosi Boga

W niedzielę 28 stycznia br. o godz. 11.00 ks. bp Wiesław Mering sprawował Eucharystię w kościele świętego Witalisa wraz z moderatorami i profesorami Wyższego Seminarium Duchownego. Wspólnota seminaryjna przeżywała dzień skupienia, który prowadzili członkowie Drogi Neokatechumenalnej z Bydgoszczy.
 
Słowa powitania u progu Eucharystii skierował do zebranych ks. prał. Jacek Szymański – Rektor WSD, który zaznaczył, że przypadające wspomnienie św. Tomasza z Akwinu obchodzone jest w kontekście IV niedzieli zwykłej. Eucharystię rozpoczęło sprawowanie oficjum Liturgii Godzin – modlitwy przedpołudniowej.
 
Homilię wygłosił Pasterz Kościoła Włocławskiego. W oparciu o pierwsze czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 18, 15-20) kaznodzieja wskazał na zadanie i misję proroka, potrzebę jego obecności dla świata. „Bóg wkłada w usta człowieka swoje słowo, czyli człowiek głosi słowo samego Boga” – zauważył bp Mering, przestrzegając przed próbą przepowiadania siebie zamiast Pana. Odnoszą się do książki „Prorocy”, której autorem jest rabin Abraham Joshua Heschel, hierarcha podkreślił świadomość proroka rodzącą się z jego spotkania z Bogiem. Wśród zadań posługi prorockiej bp Mering wymienił: przekazanie świadomości swojego spotkania z Bogiem, boskiego patrzenia na ludzką rzeczywistość. „Najważniejszym celem proroka jest jednanie człowieka z Bogiem, umacnianie więzów przyjaźni człowieka z Bogiem. Prorokiem jest ten który przynosi Boga” – kontynuował hierarcha. Słowo proroka ma poruszyć serce, wypełniając powierzone zadanie.
 
W dalszej części homilii Pasterz Kościoła Włocławskiego uwydatnił przykład świętości patrona dnia: „Tomasz z Akwinu, to jest prawdziwy prorok Kościoła”. Nawiązując do Dekretu o formacji kapłańskiej (Optatam Totius) kaznodzieja przypomniał, że Sobór Watykański II zaleca Akwinatę jako mistrza sztuki myślenia i wzór właściwego uprawiania teologii. Święty Tomasz nie przestaje być wzorem dla chrześcijańskiego myśliciela, bowiem jego trud i pracę charakteryzowało: „posłuszeństwo myśli i serca wobec Objawienia, (…) szacunek wobec świata, który uważał za dzieło Boga, (...) posłuszeństwo wobec Urzędu Nauczycielskiego Kościoła” – wyliczał hierarcha za świętym Janem Pawłem II.
 
„Myślenie św. Tomasza zapewnia obecność chrześcijaństwa w kulturze. (…) Zastanówmy się dlaczego w europejskiej kulturze europejskiej, w XXI wieku św. Tomasz wydaje się być niepotrzebny?” – pytał bp Mering. „Musimy zrobić wszystko, by do niego wrócić, znów się nim zachwycić, próbować go czytać, by odkrywać skarby, które są w zasięgu naszej ręki, do harmonii wiary i ludzkiego rozumu” – zakończył Biskup Włocławski.
 
W liturgiczne wspomnienie świętego Tomasza z Akwinu imieniny obchodził ks. prał. Tomasz Kaczmarek – profesor w WSD.
 
Uroczystości śpiewem towarzyszył chór klerycki pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.