XV Kongres Różańcowy w Świnicach Warckich
6 października 2018 r., tekst: ks. Marek Zieliński, foto: ks. JGWe wspomnienie św. siostry Faustyny Kowalskiej i jednocześnie w pierwszą sobotę miesiąca, 6 października br., odbywał się w Świnicach Warckich, już po raz 15, Kongres Różańcowy Diecezji Włocławskiej.
Początek spotkania miał miejsce w Głogowcu, w miejscowości, w której przyszła na świat i mieszkała przez pierwsze lata „sekretarka Bożego miłosierdzia” - św. Faustyna Kowalska. Dla przybyłych pielgrzymów była to doskonała okazja, by wejść do domu, w którym wychowywała się i wzrastała przyszła święta.
O godz. 10.00 czciciele Bożego miłosierdzia i Matki Bożej wyruszyli w procesji w kierunku kościoła parafialnego w Świnicach Warckich. Droga wypełniona była modlitwą różańcową prowadzoną przez ks. kustosza Janusza Kowalskiego. Delegacje poszczególnych parafii naszej diecezji niosły na zmianę relikwie świętej Faustyny. Po dotarciu na miejsce wierni mogli usłyszeć historię Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej, a także skorzystać z sakramentu pokuty.
O godzinie 12.00, na placu przed kościołem, przy pięknej słonecznej pogodzie, rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki. Mszę św. koncelebrowało ok. 60 kapłanów.
W homilii główny celebrans przypomniał najpierw, że przeżywamy 80. rocznicę narodzin dla nieba św. siostry Faustyny. Podkreślił również, że wszyscy zgromadzili się w tym miejscu, by dziękować Bogu za siostrę Faustynę, za miłosierdzie Boże i za osobę Matki Bożej. Ksiądz Biskup podzielił się także świadectwem obecności na Mszy św. kanonizacyjnej, 30 kwietnia 2000, i przeżyciami z tym związanymi. Nakreślił również okoliczności powstania święta Matki Bożej Różańcowej, które swymi korzeniami sięga XVI wieku i zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad nieprzyjacielem. Nawiązując do tego wydarzenia wskazał, że również w naszych czasach mamy do czynienia z zagrożeniami; podważa się takie wartości, jak: szacunek dla życia, małżeństwo rodzinę. W myśl homilisty najlepszą bronią przeciwko takim zagrożeniom jest różaniec. Hierarcha przywołał przykład kardynała Ernesta Simoni, pochodzącego z Albanii, który jako kapłan przez 28 lat poddawany był przez reżim komunistyczny karze więzienia i torturom. Tym, co pozwoliło przetrwać ten trudny czas była modlitwa różańcowa. Całość rozważań Ksiądz Biskup zakończył ogromną zachętą do praktykowania modlitwy różańcowej oraz modlitwą skierowaną do Matki Bożej, w której nie zabrakło próśb w intencjach rodziny, Kościoła i Ojczyzny.
Przed błogosławieństwem końcowym przedstawiciele kół różańcowych podziękowali Księdzu Biskupowi za obecność, przewodniczenie Mszy św. i wygłoszone słowo.
Po zakończeniu Eucharystii wierni udali się do punktów gastronomicznych gdzie mogli spożyć obiad.
Przerwę obiadową wykorzystali także na osobistą modlitwę i nabycie pamiątek.
O godzinie 15.00 rozpoczęła się Godzina Miłosierdzia, w której pielgrzymi włączyli się w modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia prowadzonej przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Całość spotkania zakończyła się błogosławieństwem, którego udzielił ks. kustosz wraz z obecnymi kapłanami.
W XV Kongresie Różańcowym uczestniczyło, według statystyk, ok. 2000 osób.