Bp Mering: Miłość jest najlepszą metodą wychowawczą

4 października 2018 r., tekst: ks. Jacek Buta; foto: Krzysztof Jabłoński

Bp Mering: Miłość jest najlepszą metodą wychowawczą

4 października 2018 r. przed budynkiem Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza przy ul. Łęgskiej we Włocławku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Inicjatywa, która zrodziła się w 2015 r. doczekała się szczęśliwego ukończenia – pomnik patrona szkoły został uroczyście odsłonięty i poświęcony. Świadkami tego wydarzenia byli: Biskup Włocławski oraz księża biskupi: Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski, wikariusze biskupi: ks. prał Lesław Witczak i ks. prał. Sławomir Deręgowski, przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele „Długosza” i cała społeczność szkoły.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w bazylice katedralnej, której przewodniczył Pasterz Diecezji. Słowo powitania wygłosił dyrektor szkoły ks. prałat dr Jacek Kędzierski.

Rangę i radość z przeżywanego wydarzenia podkreśliła homilia ks. bp Meringa. Hierarcha, wychodząc od słowa Bożego, połączył w swojej refleksji wiele wątków: przypomniał o chrześcijańskim powołaniu do świętości, konieczności formacji wiary, która jest obowiązkiem szkoły katolickiej oraz – nawiązując do postaci św. Franciszka z Asyżu – ukazał miłość jako najlepszą metodę wychowawczą.

Po zakończeniu liturgii nauczyciele i uczniowie, niosąc szkolny sztandar, przemaszerowali przed budynek szkoły.

Przed odsłonięciem pomnika głos zabrał ks. prałat Jacek Kędzierski. „Jesteśmy dumni, że w czasach, kiedy słyszy się komentarze »nie czas na budowę pomników«, udało nam się wznieść pomnik osoby wielce zasłużonej dla Polski, która od 102 lat patronuje tej szkole” - mówił ks. dyrektor.

Przecięcia wstęgi na pomniku dokonali: ksiądz biskup Wiesław Mering, dr Marek Wojtkowski - prezydent Włocławka, Marek Gralik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Sławomir Kopyści - przedstawiciel marszałka województwa oraz ks. Jacek Kędzierski. Po wspólnej modlitwie Biskup Ordynariusz dokonał poświęcenia monumentu. Następnie Ksiądz Dyrektor wręczył pamiątkowe statuetki osobom szczególnie zaangażowanym w budowę pomnika.

Monument jest dziełem zaprojektowanym przez toruńskich artystów rzeźbiarzy pod kierunkiem prof. Andrzeja Borcza i dr. Macieja Wierzbickiego. To pierwszy w Polsce wizerunek stojącej postaci ks. Jana Długosza o wysokości ponad 2,5 m. Odlany z brązu monument osadzony jest na granitowym postumencie.

Trzecia część uroczystości – sesja popularnonaukowa i koncert fortepianowy Rafała Błaszczyka – miała miejsce w budynku szkoły. Zaproszeni prelegenci w swoich wykładach podjęli następujące tematy: dr hab. Piotr Oliński z UMK w Toruniu -  „Ksiądz Jan Długosz, życie i działalność”; mgr Tomasz Wąsik z Muzeum Historii Włocławka – „Na progu niepodległości. Włocławek w latach 1914-1920”; ks. mgr lic. Zbigniew Łukasik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego we Włocławku - „Historia i walory architektoniczne budynku Szkoły im. ks. Jana Długosza przy ulicy Łęgskiej”.

Tak oto bogata przeszłość, za przyczyną osoby wybitnego kronikarza, po raz kolejny połączyła się z teraźniejszością. Historia to przecież ciąg zdarzeń, który wszyscy tworzymy. Szkole katolickiej we Włocławku pozostaje życzyć kolejnych stu lat, które w dzieje Polski pięknie wpiszą jej uczniowie, wychowywani w duchu znamienitego patrona.