Włocławek: zakończenie nawiedzenia Matki Bożej i jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej


16 marca 2024 r., tekst: ks. AT; foto: ASK

Włocławek: zakończenie nawiedzenia Matki Bożej i jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej

Ponad 30 biskupów, 150 prezbiterów i rzesze wiernych przybyło w sobotę, 16 marca, do włocławskiej katedry, by uczestniczyć w Mszy św. na zakończenie nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej oraz jubileuszowych obchodów 900-lecia diecezji. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosił abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.
 
Zgromadzonych na liturgii powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Podkreślił, że nawiedzenie kończy się „w katedrze święceń kapłańskich bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – inicjatora nawiedzenia – które przyjął 100 lat temu właśnie w kaplicy Matki Bożej z rąk sługi bożego bp. Wojciecha Owczarka”. Przypomniał również, że w ciągu 9 wieków istnienia, diecezja włocławska, przynależała do metropolii gnieźnieńskiej oraz, przez blisko sto lat, do metropolii warszawskiej. – Stąd naszej modlitwie przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski a homilię wygłosi abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski – mówił bp Wętkowski.
 
W homilii prymas wyraził przekonanie, że nawiedzenie pomogło na nowo doświadczyć rzeczywistości Kościoła. – Jestem przekonany, że w tym czasie na nowo mogliście to właśnie odkryć, że Kościół żyje pośród was, że żyje razem z wami, że wy jesteście Kościołem – mówił abp Polak.
 
Ukazał również rolę Maryi w życiu człowieka. – Przez Maryję i za Jej wstawiennictwem Jezus wchodzi w nasze trudne sytuacje i powoduje ich przemianę – przekonywał, dodając, że Bóg „działa z bliskością i w ukryciu”. Zaznaczył jedocześnie konieczność współpracy człowieka z Bogiem. – Bóg potrzebuje konkretnych ludzi. Bóg nas potrzebuje. Potrzebuje swojego Kościoła. Potrzebuje konkretnego zaangażowania w parafiach i wspólnotach, które budujecie – tłumaczył metropolita gnieźnieński.
 
Na zakończenie Eucharystii bp Krzysztof Wętkowski zawierzył Maryi diecezję włocławską. – Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą diecezję. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, kim jesteśmy i wszystko, co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówił duchowny.
 
Uroczystości transmitowała Telewizja Trwam.
 
Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej oraz uroczyste obchody jubileuszu diecezji włocławskiej rozpoczęły się 22 kwietnia ubiegłego roku w Zduńskiej Woli. W ciągu 11 miesięcy Ikona gościła we wszystkich parafiach oraz licznych domach zakonnych i instytucjach diecezjalnych. 19 marca, w uroczystość św. Józefa, głównego patrona diecezji włocławskiej będzie miało miejsce zakończenie jubileuszowych obchodów 900-lecia diecezji w parafiach. Zgodnie z życzeniem biskupa włocławskiego w tym dniu, we wszystkich kościołach diecezji sparowane będą Msze święte w intencji diecezji, z dziękczynnym Te Deum. Głównym wotum jubileuszu jest nowo wybudowane schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi „Jerycho” we Włocławku.
 
Diecezjalne dziękczynienie za nawiedzenie będzie miało miejsce na Jasnej Górze 13 kwietnia br.