Ekstremalne Drogi Krzyżowe w diecezji włocławskiej (aktualizacja)


16 marca 2024 r.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe w diecezji włocławskiej (aktualizacja)

W nocy z 15 na 16 marca w wielu miejscach diecezji włocławskiej miały miejsce Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Poniżej relacje z kilku miejsc.
 
Turek
 
15 marca br., grupa ok. 90 osób z Turku i okolic wyruszyła po raz kolejny na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Uczestnicy mieli możliwość wyboru cztery trasy:
 
"Przemienienia Pańskiego" do Galewa przez Grzymiszew, Władysławów i Małoszynę o długości 41km,  
 
„Matki Boskiej Fatimskiej” do Obrzębina o długości 50km po przejściu pętli przez Przespolew, Malanów, Dziadowice,
 
„NMP Królowej Polski” w tym roku nieco zmieniona zatacza pętle i przebiega z kościoła NSPJ w Turku do kościoła pw. św. Barbary w Turku przez Kaczki i Galew (40 km)
 
„Błogosławionego Bogumiła” wiedzie z Turku przez Galew i Spicymierz do Uniejowa (42km).
 
Wyjście poprzedziła Msza święta w intencji uczestników o godzinie 20.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, której przewodniczył ks. Mateusz Michalski – wikariusz par. Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie.
 
Na zakończenie Eucharystii pątników pozdrowił ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego, zaznaczając, by „Ekstremalna Droga Krzyżowa przyniosła odnowienie duchowe dla każdego wyruszającego”.
 
Ks. Mateusz Michalski
 
 
Tuliszków
 
W nocy z 15 na 16 marca w parafii pw. św. Wita, w Tuliszkowie, po raz trzeci miała miejsce Ekstremalna Droga Krzyżowa. Rozpoczęła się ona Mszą św. o godzinie 19.00, po której to ok. 80 pątników udało się na wytyczony szlak. Ksiądz proboszcz pobłogosławił wszystkim wiernym, a wcześniej przypomniał czym EDK jest i do czego ma prowadzić.
 
Ks. Mateusz Brzeziński
 
 
Konin
 
Na rozważaniach stacji drogi krzyżowej, indywidualnej modlitwie oraz śpiewie pieśni wielkopostnych upłynął czas młodym ludziom biorącym udział w Nocnej Drodze Krzyżowej, która w sobotę, 16 marca, dotarła do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.
 
- Pomysł przeżycia drogi krzyżowej pod osłoną nocy podsunęli młodzi ludzie. Wielki Post to czas, w którym warto się zatrzymać i zastanowić nad swoim życiem– wyjaśnił ks. Kamil Jakubowski, wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana w Koninie.
 
Pielgrzymi do Lichenia dotarli wczesnym rankiem. O godz. 6.00 modlili się podczas Mszy św. w kaplicy św. o. Stanisława Papczyńskiego w licheńskiej bazylice.
 
W homilii ks. Jakubowski dziękował za wybranie Jezusa oraz trud włożony w pielgrzymowanie. - Może jesteśmy niewyspani i zmęczeni, ale owoce naszego pielgrzymowania są warte poświęcenia. Dziękuję wam, że poszliście w tej drodze krzyżowej, gdyż to jest wasze świadectwo wyboru Chrystusa – mówił.
 
Łącznie w nocnej drodze krzyżowej dla młodzieży z Konina do Lichenia udało się 70 osób, w tym 10 opiekunów.  Dla Hani, uczennicy II LO w Koninie, był to czas przybliżenia się do Boga i poczucia jedność z ludźmi, dla których wartości chrześcijańskie są ważne w życiu.
 
Organizatorem pielgrzymki była wspólnota MaMaKo działająca przy parafii pw. św. Maksymiliana w Koninie.
 
Robert Adamczyk
 
Łowiczek
 
Ekstremalna Droga Krzyżowa zorganizowana została zorganizowana wspólnie przez parafie Łowiczek i Siniarzewo. Trasa wiodła z Łowiczka do Siniarzewa i liczyła ponad 10 km. Nabożeństwo rozpoczęło się Mszą św. o godz. 17.00 w kościele parafialnym w Łowiczku, a zakończyło wspólną modlitwą  w Siniarzewie.
 
Ks. Dawid Drapała