Włocławek: święto rodzin w parafii św. Józefa

27 grudnia 2022 r., tekst i foto: Kacper Włodarczyk

Włocławek: święto rodzin w parafii św. Józefa

Czterdzieści pięć par odnowiło przysięgę małżeńską w we włocławskim sanktuarium św. Józefa, w świąteczny poniedziałek, podczas Eucharystii, którą w intencji jubilatów sprawował bp Wiesław Mering.

W homilii biskup włocławski senior przypomniał obraz stworzenia Adama i Ewy, otoczonych bosko-ludzką miłością, która od pierwszych chwil była – i pozostaje – przedmiotem ataku ze strony złego ducha. – Dlatego Jezus przyszedł na świat w małżeństwie, by je umocnić i uświęcić – tłumaczył hierarcha.

Homilista przytoczył też słowa Benedykta XVI: „Jezus przychodząc na świat nie miał niczego, ani domu, ani medyków, ani jakichkolwiek środków materialnych, a jednak mimo skrajnego ubóstwa miał wszystko, czego potrzebował i czego potrzebuje człowiek. Tym bowiem, czego każdy rodzący się człowiek potrzebuje najbardziej jest miłość. Tę miłość Jezus otrzymał od swoich Rodziców”. Ksiądz biskup zaznaczył również, że dar miłości rodzicielskiej jest dla dziecka najcenniejszy, bo bez niej – nawet mając wszystko, co materialne – będzie ono niespełnione, nieszczęśliwe.

Smutną obserwacją, jaką zauważył bp Mering, jest spadek liczby zawieranych małżeństw sakramentalnych, a wzrost ilości spraw rozwodowych, którym najmniej winne i najbardziej tym dotknięte są dzieci. – Małżeństwa, rodziny i osoby przeżywające kryzysy powinny prosić Świętą Rodzinę o pomoc, o wstawiennictwo i siłę, chociażby w kaplicy adoracji, gdzie przez cały dzień czeka Eucharystyczny Jezus, by ich wysłuchać, umocnić i wspomóc w trudnościach – przekonywał ksiądz biskup.
W dalszej części duchowny wskazał analogie między małżeństwem i Kościołem – Święta Rodzina uczy tego, że małżeństwo chrześcijańskie ze swej natury ma przymioty wspólnoty Kościoła: jest jedno, święte, powszechne i apostolskie – wyliczał bp Mering. Wyjaśnił, że jest święte, gdy jest zawierane w obecności Boga i z Bogiem przeżywane; jest powszechne, bo otwarte na innych ludzi i posłane na cały świat; małżeństwo jest apostolskie, gdy zgodnie ze swoją misją świadczy o Bogu i Jego miłości, głosi Chrystusa i Ewangelię codziennym życiem.

Po homilii ks. prał. Janusz Bartczak, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, przeprowadził obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, rozpoczynając od wyczytania imion i stażu jubilatów (najmłodsi ślubowali 2 lata temu, a najbardziej dojrzali - 62 lata temu). Po hymnie do Ducha Świętego jubilaci wyrazili pragnienie dalszego trwania w małżeństwie i pielęgnowania go. Obrzęd zakończył się modlitwą o Boże błogosławieństwo nad zebranymi parami.

Na zakończenie Mszy św. ksiądz proboszcz podziękował księdzu biskupowi za to, że dokładnie dwa lata temu otworzył i pobłogosławił w sanktuarium kaplicę Świętej Rodziny, w której każdego dnia, od rana do wieczora, trwa adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Po Eucharystii bp Mering wraz z kapłanami posługującymi w miejscowej parafii udzielili indywidualnego błogosławieństwa rodzinom z dziećmi, kobietom oczekującym i pragnącym potomstwa oraz osobom starszym.