Włocławek: spotkanie formacyjno-szkoleniowe muzyków kościelnych

25 listopada 2023 r., ks. MZ

Włocławek: spotkanie formacyjno-szkoleniowe muzyków kościelnych

W sobotę, 25 listopada, ok. 60 muzyków kościelnych z diecezji włocławskiej zgromadziło się w seminaryjnym kościele pw. św. Witalisa na dorocznym spotkaniu formacyjno-szkoleniowym.

Przybyłych muzyków powitał ks. dr Janusz Drewniak, przewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Włocławskiej. Wygłosił również konferencję nt. Qui bene cantat bis orat (Kto dobrze śpiewa, ten dwa razy się modli - św. Augustyn). W trosce o duchowy kształt śpiewu w liturgii”. Następnie poprowadził dyskusję, w której uczestnicy spotkania dzielili się swymi spostrzeżeniami dotyczącymi posługi organistowskiej.

Następnie ks. Marcin Ziółkowski, wiceprzewodniczący komisji przedstawił aktualności związane z muzycznym życiem Kościoła w Polsce i diecezji włocławskiej. Zaprezentował również swą najnowszą publikację pt. „Dyrygenci i Chór Bazyliki katedralnej we Włocławku w latach 1888-2020”.

Kolejnym punktem programu było wręczenie dyplomów ukończenia DSO tegorocznym absolwentem, co uczynił ks. prał. Sławomir Deręgowski, dyrektor studium.

Po przygotowaniu śpiewów przez Antoninę Ratajczyk i możliwości skorzystania z sakramentu pokuty pojednania rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ks. prał. Zbigniewa Szygendy, muzykologa i wieloletniego dyrektora DSO. W homilii ks. Szygenda rozważał ewangeliczne pytanie „Panie, czy Ci to obojętne, że giniemy” w kontekście współczesnych problemów Kościoła i trudów posługi organistowskiej w parafiach. Po Eucharystii muzycy nawiedzili groby muzyków kościelnych na cmentarzu komunalnym.

Spotkanie zakończył wspólny obiad.