Radio Jasna Góra o nawiedzeniu Matki Bożej w diecezji włocławskiej

26 listopada 2023 r., źródło: radiojasnagora.pl

Radio Jasna Góra o nawiedzeniu Matki Bożej w diecezji włocławskiej

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej trwa obecnie w diecezji włocławskiej. Na antenie Radia Jasna Góra mówił o tym biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, uczestniczący w dorocznych rekolekcjach Episkopatu na Jasnej Górze.

Peregrynacja wpisała się w trwający, niezwykły rok jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji włocławskiej. O tym wydarzeniu, a także o owocach nawiedzenia Matki Bożej, opowiadali nam również uczestnicy 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Muzyków Kościelnych, która odbyła się w sobotę na Jasnej Górze – tegoroczne spotkanie przygotowywali muzycy właśnie z diecezji włocławskiej.

„Diecezja włocławska należy do najstarszych diecezji w Polsce, jest na to dokument – wyjaśniał bp Krzysztof Wętkowski w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem – Przechodziła chyba najbardziej gwałtowne zmiany granic. Warto przypomnieć, że niespełna 100 lat temu do diecezji włocławskiej należała Jasna Góra”.

Wszystkie uroczystości jubileuszowe diecezji połączone są z nawiedzeniem Matki Bożej. „To jest znak opatrznościowy. Dla mnie od początku było jasne, że to musi być jedno – mówił bp Wętkowski - Czasowo obejmuje to termin nawiedzenia, czyli od 22 kwietnia tego roku do 19 marca przyszłego roku. W ten sposób każda parafia, która przeżywa nawiedzenie, przeżywa także jubileusz”.

Opowiadając o odwiedzinach kopii Cudownego Obrazu jasnogórskiego w parafiach, bp Wętkowski stwierdził: „Jest to taki moment ożywienia, zaangażowanie ludzi jest bardzo duże. To właściwie mówią wszyscy proboszczowie, łącznie z takimi którzy powtarzają, że są 20 lat w parafii, a tylu ludzi jeszcze nie widzieli” (całość rozmowy: https://tiny.pl/ck8ns).

Ks. Marcin Ziółkowski z Włocławka, uczestnik Pielgrzymki Muzyków Kościelnych zapytany, jak odwiedziny Maryi wpływają na życie parafian, odpowiedział: „Są to niezwykłe przeżycia. Tłumy wiernych, dużo emocji, pięknych myśli, noce spędzone na czuwaniu. Ta grupa wiernych nie ustaje, cały czas ktoś jest. Księża są zachwyceni, zaskoczeni, jak to możliwe? – tyle szukają sposobów, żeby przyciągnąć wiernych do Kościoła. A ojcowie paulini zapewniali nas wcześniej – nie martwcie się, Matka Boża sama sobie zorganizuje swoje dzieci. I to faktycznie się sprawdza. Nawet w najmniejszych parafiach mamy dużo wiernych, spowiedzi, czuwań przy Matce Bożej. Powierzają Jej swoje radości i smutki. Przepiękny czas, i spodziewamy się wielkich, długotrwałych owoców” – mówił ks. Marcin Ziółkowski w rozmowie z Danutą Romanowską (całość rozmowy: https://tiny.pl/ck8nz).