Włocławek: spotkanie formacyjne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

5 listopada 2022 r., ks. AZ

Włocławek: spotkanie formacyjne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

W sobotę, 5 listopada, we Włocławku, miało miejsce spotkanie nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej diecezji włocławskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się w Wyższym Seminarium Duchownym. Po słowie wprowadzenia ks. kan. Dariusza Fabisiaka, diecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, głos zabrał ks. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej, który przedstawił najważniejsze wydarzenia nowego roku duszpasterskiego w diecezji, a także wygłosił konferencję na temat duchowości nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. Następnie w katedrze miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź, która stanowiła przygotowanie do Mszy św.

Odnosząc się do Psalmu z liturgii słowa, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, mówił w homilii o posłudze szafarza, który przede wszystkim służy Bogu. „Szafarz nie jest ustanowiony dla siebie samego czy jakiegoś podziwu ale dla służby wspólnocie. Pierwszym i podstawowym zadaniem szafarza jest zanoszenie Komunii św. chorym w niedziele i święta; drugim zaś, jeśli zachodzi taka potrzeba, pomoc w udzielaniu Komunii św. w czasie Mszy św.” – mówił bp Wętkowski. Dziękując za ofiarną posługę w parafiach, ksiądz biskup życzył wierności w małych i prostych rzeczach.

Po zakończonej Eucharystii był obiad, podczas którego biskup diecezjalny podziękował ks. prał. Michałowi Krygierowi, za wieloletnią posługę i troskę o szafarzy w diecezji włocławskiej.

W części popołudniowej zebrani wysłuchali konferencji ks. kan. Dariusza Fabisiaka na temat praktycznych wskazań posługi oraz przedstawienie cyklu formacyjnego w nadchodzącym roku.

Dzień skupienia zakończył się Koronką do Bożego Miłosierdzia.