Uroczystości ku czci św. Huberta w Michelinie

5 listopada 2022 r., ks. PS

Uroczystości ku czci św. Huberta w Michelinie

Liturgiczne wspomnienie św. Huberta, 3 listopada, to ważny dzień dla myśliwych, jeźdźców i leśników. Obchodzą oni wówczas „Hubertusa”. Z tej okazji w sobotę, 5 listopada, w parafii Ducha Świętego we Włocławku - Michelinie sprawowana była uroczysta, polowa Msza św. w intencji członków michelińskiego klubu jeździeckiego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Sebastian Osiński, proboszcz parafii. We wspólnej modlitwie uczestniczyli członkowie klubu.

W homilii ks. Osiński zaznaczył, że „pasja to rodzaj wrażliwości serca. Ten kto nie ma pasji, swojego „konika” staje się ubogi”. W dalszej części homilii wskazał, że konie to nie tylko „4 nogi, głowa i ogon – ale to także inteligencja i pewien poziom”. Duchowny podziękował też jeźdźcom za ich zaangażowanie i otwartość.

Po Eucharystii odbył się wyścig jeździecki (zwany Hubertusem), który polega na gonitwie za „lisem”, czyli lisią kitą, przyczepioną do ramienia jednego z jeźdźców.