Włocławek: obchody ku czci Patrona Miasta

15 czerwca 2019 r., tekst: dk. ŁK; foto: ks. JG

Włocławek: obchody ku czci Patrona Miasta

W dniu, w którym Kościół w Polsce obchodzi wspomnienie bł. bp. Michała Kozala, w parafiach miasta Włocławka obchodzona jest uroczystość patrona Biskupiego Miasta. W piątek 14 czerwca br., bp Wiesław Mering przewodniczył w bazylice katedralnej Eucharystii, podczas której udzielił zgromadzonej młodzieży sakramentu bierzmowania. Na Mszy świętej, sprawowanej w intencji miasta i jego mieszkańców, obecni byli księża proboszczowie z włocławskich parafii, profesorowie i moderatorzy WSD, Kapituła Katedralna, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy.

Homilię wygłosił ks. kan. Henryk Witczak – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela. Wzywając do przemiany życia, kaznodzieja przywołał relację św. Łukasza (Łk 18, 9-14) mówiącą o modlitwie faryzeusza i celnika. Jak ukazuje historia dawna i współczesna, to wezwanie do przemiany ludzkich serc było negowane i wzbudzało sprzeciw wobec głoszących naukę  Chrystusa. Przywołując wydarzenia z 1939 roku, ks. Witczak wskazał na postawę solidarności bp Kozala z dotkniętymi wojną mieszkańcami Włocławka. „Kiedy rozpoczęły się dni wrześniowe, kiedy nie było komu uspokoić ludzi, przerażonych tym co się dzieje, przerażonych napadem, to właśnie biskup wychodził na ulice miasta, chodził, rozmawiał z ludźmi, pocieszał, po to żeby ich uspokoić” – mówił.

Odnosząc się do katechizmowej definicji bierzmowania (KKK 1285), ks. Witczak wyakcentował zobowiązania i zadania wynikające z przyjęcia sakramentu. Zwracając się do bierzmowanych, powiedział: „Pamiętajcie Drodzy, że decydując się dzisiaj na to, aby zstąpił na Was Duch Święty, decydujecie się również na to, żeby być uczniami Chrystusa, żeby Jego naśladować, żeby pomagać drugiemu człowiekowi”.

„Potrzeba jest faktycznie tego, abyśmy na nowo odkryli Chrystusa, na nowo odkryli Ducha Świętego, i abyśmy w mocy Bożej realizowali swoje powołanie. Do tego potrzebna jest nasza osobista decyzja pójścia za Chrystusem!” – zakończył kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii Pasterz Kościoła Włocławskiego wręczył dokument potwierdzający autentyczność relikwii (materiał z pasa od sutanny) bł. bp. Michała Kozala. Dokument, wraz z przedstawicielami rodziny bł. bp Michała Kozala, odebrał ks. prał. Aleksander Gendera dla parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie (diec. kaliska) oraz ks. Ireneusz Śliwiński (SDB) dla parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Aleksandrowie Kujawskim.

Biskup Ordynariusz ogłosił również nominację ks. Henryka Witczaka do grona kanoników honorowych kapituły katedralnej.

Uroczystości grą towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z toruńskiego garnizonu.

Bł. Biskup Michał Kozal – biskup męczennik, został beatyfikowany przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski, 14 czerwca 1987 roku w Warszawie, na zakończenie II Kongresu Eucharystycznego. W Dekrecie Beatyfikacji, podpisanym przez kard. Palazziniego czytamy: „W Jego pięćdziesięcioletnim życiu zajaśniało bogactwo łaski Bożej, która działała w nim i przez niego, gdy pełnił posługę pasterza dusz, uwieńczoną męczeństwem za wiarę poniesionym dnia 26 stycznia 1943 r. w Dachau ze strony ateistycznego nazizmu Hitlera”. Od października 2002 roku, kiedy Rada Miasta Włocławka promulgowała uznanie przez Stolicę Apostolską Michała Kozala za patrona miasta, błogosławiony patronuje Biskupiemu Miastu.