Włocławek: Msze prymicyjne neoprezbiterów
29 maja 2024 r., tekst: al. JP; foto. al. WS/BOPrymicje to pierwsze Msze święte sprawowane przez nowo wyświęconych kapłanów. Neoprezbiterzy: ks. Krzysztof Kamiński i ks. Robert Patrzykąt, którzy 25 maja w katedrze włocławskiej przyjęli sakrament kapłaństwa, we wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej celebrowali Mszę św. prymicyjną w Domu Księży Emerytów pw. Dobrego Pasterza we Włocławku. Dzień wcześniej, 28 maja, prymicyjną Eucharystię sprawowali w kościele św. Witalisa przy Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.
W okolicznościowej homilii ks. Julian Głowacki, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, nawiązując do odczytanej liturgii słowa zwrócił uwagę słuchaczy, że najlepsze wskazówki daje sam Bóg. Aktualizując teksty Pisma Świętego wskazał, że najpewniejszą drogą prowadzącą do świętości, do której wezwany jest każdy człowiek, jest bezgraniczne zaufanie Bogu. Zaznaczył również, że stawianie oczekiwań może prowadzić do rozczarowań, a zawierzając Jezusowi swoje życie, można bez obaw realizować odpowiedź na dar powołania kapłańskiego.
Analizując świętość, jako główną przyczynę tego, że dziś nie jest ona ani pożądania, ani modna, wymienił niezrozumienie czym ona w swej istocie jest. Zwracając się do zgromadzonych profesorów i wychowawców wyraził wdzięczność, że dla swoich studentów często są oni nie tylko teoretykami, ale także praktykami świętości.
Nawiązując do liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego, absolwenta włocławskiego seminarium, przywołał jego słowa: „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”. Odnosząc się do zacytowanych słów Prymasa Tysiąclecia, przypomniał, że pierwszym wymiarem formacji seminaryjnej jest formacja ludzka, przed duchową, intelektualną i pastoralną. Odwołując się do tej podstawy wychowania seminaryjnego zauważył, że być dobrym księdzem można być tylko wtedy, kiedy jest się dobrym chrześcijaninem, a jeszcze wcześniej dobrym człowiekiem.
Na zakończenie podkreślił relację jaka łączy księży przez przyjęcie sakramentu kapłaństwa, a wszystkich przez wezwanie do świętości na mocy otrzymanego sakramentu chrztu świętego.
Zwieńczeniem Mszy św. prymicyjnej było udzielenie przez księży neoprezbiterów błogosławieństwa w randze błogosławieństwa papieskiego. Uroczystości prymicyjne zakończyło wspólne spotkanie w seminaryjnym refektarzu. Podczas spotkania przy stole neoprezbiterzy dziękowali zgromadzonym za lata formacji, które przygotowały ich do pełnienia kapłańskiej posługi.