Włocławek: Msza św. w uroczystość patrona miasta

14 czerwca 2022 r., tekst: dk. MM; foto: dk. PC

Włocławek: Msza św. w uroczystość patrona miasta

W dniu, w którym Kościół w Polsce obchodzi wspomnienie bł. bp. Michała Kozala, w parafiach Włocławka obchodzona jest uroczystość patrona biskupiego miasta. We wtorek 14 czerwca br., bp Krzysztof Wętkowski przewodniczył w Mszy św. bazylice katedralnej.

Na Eucharystii sprawowanej w intencji miasta i jego mieszkańców, obecni byli księża proboszczowie z włocławskich parafii, profesorowie i moderatorzy WSD, Kapituła Katedralna, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy.

W homilii bp Wętkowski wskazał na słowa Ewangelii przeznaczonej na uroczystość bł. Michała Kozala  - „Pan Jezus w ewangelii kieruje do uczniów zapowiedź prześladowania. Nikt nie chce być nienawidzony przez innych. (…) W świecie istnieje duże napięcie między tym, o czym On mówi jako Syn Boży, i tym czego chce świat, który w tym rozumieniu jest światem wrogim Bogu”.

Kontynuując rozważanie na temat liturgii słowa, homilista, wskazał na problem połączenia trudności i wiary. „Więc co nas może odłączyć od miłości Chrystusa?” – pytał bp Wętkowski. Dopatrując się odpowiedzi na to pytanie stwierdził, że „odłączyć od miłości Chrystusa może nas tylko grzech. Może to wydarzyć się jedynie na skutek naszego osobistego wyboru i decyzji” – wskazał biskup włocławski.

Odwołując się do postaci patrona miasta Włocławka – bł. bp. Michała Kozala, pytał zgromadzonych: „Czego możemy nauczyć się od naszego Patrona?”. Wskazując na konkretne fakty z życia „Księcia Męczenników” kaznodzieja wskazał, że był człowiekiem wytrwałej wiary, modlitwy oraz kapłanem wymagającym zarówno od siebie jak i innych. „Dziś o taką duchową dojrzałość prosimy dla wszystkich mieszkańców Włocławka, którym patronuje bł. Michał Kozal. Niech będzie naszym orędownikiem przed Bogiem, abyśmy także w trudnych okolicznościach naszego życia potrafili dać świadectwo wierze” – zakończył kaznodzieja.

Podczas Mszy św. grupa wiernych przyjęła sakrament bierzmowania.

Bł. Biskup Michał Kozal – biskup męczennik, został beatyfikowany przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski, 14 czerwca 1987 roku w Warszawie, na zakończenie II Kongresu Eucharystycznego. W Dekrecie Beatyfikacji, podpisanym przez kard. Palazziniego czytamy: „W Jego pięćdziesięcioletnim życiu zajaśniało bogactwo łaski Bożej, która działała w nim i przez niego, gdy pełnił posługę pasterza dusz, uwieńczoną męczeństwem za wiarę poniesionym dnia 26 stycznia 1943 r. w Dachau ze strony ateistycznego nazizmu Hitlera”. Od października 2002 roku, kiedy Rada Miasta Włocławka promulgowała uznanie przez Stolicę Apostolską Michała Kozala za patrona miasta, błogosławiony patronuje biskupiemu miastu.