Włocławek: prymicje w Wyższym Seminarium Duchownym

14 czerwca 2022 r., tekst i foto: dk. PC

Włocławek: prymicje w Wyższym Seminarium Duchownym

W uroczystość bł. Michała Kozala, biskupa męczennika, tegoroczni neoprezbiterzy sprawowali swoją pierwszą Mszę św. w seminaryjnym kościele św. Witalisa. Podczas sześcioletniej formacji spędzili tu wiele godzin na modlitwie i adoracji, prowadzili nabożeństwa oraz posługiwali podczas Eucharystii. Tym razem sami stanęli przy ołtarzu jako księża, sprawując Mszę świętą wspólnie z moderatorami i profesorami.

Mszy św. przewodniczył ks. Ireneusz Świątek, rektor WSD, a homilię wygłosił ks. Andrzej Tomalak, który we włocławskim seminarium jest wykładowcą teologii dogmatycznej oraz ekumenizmu. Zwracając się do neoprezbiterów przypomniał im różne chwile spędzone w seminaryjnych murach – zarówno te radosne, jak i te trudniejsze – gdy trzeba było przyswoić sobie niełatwą wiedzę teologiczną, którą teraz trzeba przełożyć na świadectwo życia w parafialnych wspólnotach, gdzie wkrótce podejmą duszpasterską posługę. Zachęcił, by całe swoje życie i posługiwanie prowadzili podejmowali „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, który każdego dnia mówi do nich: nie bójcie się”.

Z 13 kleryków, którzy w 2016 roku pierwszy raz przestąpiło progi Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, do święceń dotrwało pięciu. W sobotę 11 czerwca we włocławskiej katedrze ich rocznik jako pierwszy został wyświęcony przez bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Dzień później odprawili Msze święte prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach. 1 lipca rozpoczną duszpasterską posługę w swoich pierwszych parafiach.