Włocławek: modlitwa za ofiary stanu wojennego

13 grudnia 2022 r., ks. PW

Włocławek: modlitwa za ofiary stanu wojennego

We wtorek, 13 grudnia, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w katedrze włocławskiej sprawowana była Msza Święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Eucharystii przewodniczył biskup senior Wiesław Mering. Zgromadzonych na modlitwie powitał ks. prał. Michał Krygier, kustosz katedry, który również zauważył również obecność pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarności”.

W okolicznościowej homilii biskup senior zauważył, że „ten wyjątkowy dzień jest dla dorosłych nie do zapomnienia” oraz że właśnie 13 grudnia 1981 r. „próbowano pokoleniom odebrać wolność i nadzieję”. Bp Mering przywołał także osobę bł. Jerzego Popiełuszki, który zginął na włocławskiej tamie jako męczennik stanu wojennego. Kończąc homilię przypomniał, że „zapomnienie oznacza powtórne uśmiercenie tych ludzi, którzy przyczynili się do wolności Polski”. Podziękował także wiernym za ich obecność w tym ważnym dla Polaków dniu.

Msza Święta zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę”. Po Eucharystii zgromadzeni przeszli pod gmach Muzeum Diecezjalnego gdzie pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty i zapalono znicze.