Dzień skupienia Liturgicznej Służby Ołtarza dekanatu ślesińskiego

17 grudnia 2022 r., ks. ŁK

Dzień skupienia Liturgicznej Służby Ołtarza dekanatu ślesińskiego

„Szukając nadziei” – to hasło dnia skupienia Liturgicznej Służby Ołtarza dekanatu ślesińskiego. Adwentowe zatrzymanie ministrantów i lektorów miało miejsce w piątek 16 grudnia br., w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza. Spotkanie rozpoczęła konferencja (o godz. 16:00), zatytułowana „To czyńcie na moją pamiątkę (Łk 22:19)”, w której prelegent przybliżył poszczególne części Mszy świętej oraz funkcje ministrantów.

Po konferencji uczestnicy skupienia trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu, modląc się o święte powołania oraz przez Sakrament Pojednania przygotowując się do Eucharystii. Homilię dot. adwentowego oczekiwania wygłosił ks. Łukasz, wikariusz ślesińskiej parafii. „Po co nam nadzieja?” – pytał kaznodzieja, podkreślając wartość cnoty nadziei (zapomnianej siostry dwóch cnót boskich). Udzielając odpowiedzi duchowny przypomniał: „Po to by lepiej żyć. Nadzieja nie jest czymś co dotyczy tylko przyszłości. Nadzieja zmienia naszą teraźniejszość. Nadzieja zmienia moje dziś i Twoje dziś, moją godzinę obecną. Bo jeśli mam nadzieję, to żyję zupełnie inaczej”.

Nawiązując do słów św. Jana Pawła II skierowanych do ministrantów, homilista wskazał na świadomość obecności Chrystusa w czynnościach liturgicznych, znajomości Pisma Świętego i liturgii (por. Jan Paweł II, Sakrament chrztu punktem wyjścia służby liturgicznej, Przemówienie do ministrantów z 10 kwietnia 1985 r).

Adwentowy dzień skupienia LSO był doskonałą okazję do dyskusji ministrantów na temat służby liturgicznej w swoich parafiach, do zwrócenia uwagi na różnice w wykonywaniu funkcji liturgicznych, zaangażowania oraz wspólnej agapy.