Włocławek: Inauguracja szkoły katechistów

29 września 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Adam Zieliński

Włocławek: Inauguracja szkoły katechistów

27 września 2024 roku w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku zainaugurowano Szkołę Katechistów w diecezji włocławskiej.  Uroczystą inaugurację rozpoczęliśmy Eucharystią, której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Celebrans wygłosił homilie dla zgromadzonych wiernych. Podczas Mszy Świętej nastąpił obrzęd ustanowienia katechisty, Igora Jarosza.

Posługę katechisty ustanowił papież Franciszek w Liście Apostolskim „Antiquum Ministerium” z dnia 10 maja 2021 roku. Ojciec Święty w liście przedstawił kluczowe zadania: „Katechista jest powołany przede wszystkim po to, by wyrazić swoje kompetencje w posłudze duszpasterskiej przekazywania wiary, która  rozwija się na różnych swych etapach: od pierwszego głoszenia, które wprowadza w kerygmat, przez nauczanie, które czyni świadomymi nowego życia w Chrystusie i przygotowuje w szczególności do sakramentów inicjacji chrześcijańskich, aż po formację stałą (…). Katechista jest zarazem świadkiem wiary, mistrzem i mistagogiem, towarzyszem i pedagogiem, który naucza w imieniu Kościoła”. (Franciszek, List Apostolski, „Antiquum Ministerium”).

Katechista przygotowany jest do ewangelizacji w swojej wspólnocie w zgodzie i posłuszeństwie wobec proboszcza i biskupa diecezjalnego. Posługa przeznaczona jest dla świeckich, zarówno mężczyzn jak i kobiet, którzy pragną czynnie uczestniczyć w życiu kościoła katolickiego. W zakres posługi katechisty w parafii wpisują się min. prowadzenie katechez ewangelizacyjnych dla rodziców i chrzestnych w ramach przygotowywania do sakramentu Chrztu, dla rodziców dzieci przygotowujących się do I-ej Komunii św., dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania i ich rodziców, dla narzeczonych w ramach przygotowywania do Sakramentu małżeństwa. W misję katechisty wpisuje się również stała ewangelizacja dla dorosłych, wyrażających chęć dalszej formacji i systematycznego uczestnictwa w spotkaniach formacyjnych.

Podstawowym celem i zadaniem szkoły katechistów jest przygotowywanie osób świeckich do służby w kościele, wcielając tym samym życie List Apostolski „Antiquum Miniserium” Ojca Świętego Franciszka. Pierwsze wykłady w Szkole Katechistów diecezji włocławskiej poprowadziły siostry … z diecezji kaliskiej. Na pierwszą edycję zgłosiło się 40. uczestników. Opiekę nad Szkołą Katechistów z powołania ks. biskupa Krzysztofa Wętkowskiego sprawuje Dyrektor duszpasterstwa ogólnego ks. Adam Zieliński.