Sieradz: Prymicje biskupa Krzysztofa Nykiela

30 września 2024 r.

Sieradz: Prymicje biskupa Krzysztofa Nykiela

1 maja br. Stolica Apostolska podała do wiadomości decyzję Papieża Franciszka, że ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej, został mianowany biskupem. W związku z tym, 29 września, w Sanktuarium Św. Józefa w Sieradzu celebrowana była Msza Św. Prymicyjna nowego biskupa, wieloletniego czciciela Św. Józefa i przyjaciela sieradzkiej bazyliki mniejszej.

Do wspólnej modlitwy włączyli się włocławscy biskupi: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, biskupp senior Wiesław Mering, biskup senior Stanisław Gębicki, a także kapelan Prezydenta RP, Kapituła Kolegiaty Sieradzkiej, kapłani diecezji włocławskiej, księża pochodzący z Sieradza, byli sieradzcy wikariusze, rodzina bpa Krzysztofa Nykiela, przedstawiciele władz miasta Sieradza, sieradzcy pielgrzymi oraz wierni, którzy odpowiedzieli na zaproszenie.

W homilii bp Krzysztof Wętkowski odniósł się do cech Św. Józefa, których może się uczyć od niego nowo wyświęcony biskup - milczący i działający, sprawiedliwy, otwarty na wolę Bożą, służący tym, do których jest posłany. Biskup Wętkowski wręczył też swojemu imiennikowi medal "Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej" m.in. za promowanie wizerunku Św. Józefa sieradzkiego w Rzymie oraz napisanie książki o Opiekunie Pana Jezusa "Święty Józef: zbawiciel Zbawiciela", na której okładce również widnieje słynny obraz z sieradzkiej bazyliki.

"Towarzyszymy Ci naszą modlitwą i, jak zapewniał Ksiądz Infuat, kustosz tego miejsca, ta modlitwa będzie Ci zawsze towarzyszyć. Wstawiennictwo Św. Józefa, abyś potrafił tak jak On i na Jego wzór rozczytać bardzo trudne sprawy ludzkiego życia, mając przede wszystkim na uwadze dobro Boże i sprawiedliwość. Tego Tobie dzisiaj życzymy i i o to się modlimy" - podsumował bp Wętkowski.

Święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela odbyły się 22 czerwca br. w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Wówczas duchowny wybrał na swoje zawołanie biskupie słowa „Patris Corde” – „Ojcowskim sercem”, nawiązujące do Listu Apostolskiego Papieża Franciszka, ogłoszonego w 150. rocznicę uznania św. Józefa za patrona Kościoła Powszechnego.