Włocławek: Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym
19 października 2024 r., Tekst: al. Janusz Przychodny, zdjęcia: ks. Przemysław PilarskiW bazylice katedralnej we Włocławku Mszą św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego 19 października zainaugurowano nowy rok akademicki jednego z najstarszych seminariów duchownych w Polsce. Eucharystię koncelebrowali biskup senior Stanisław Gębicki, moderatorzy oraz wykładowcy WSD. W uroczystości uczestniczyli alumni oraz zaproszeni goście, w tym także rodzice seminarzystów.
Homilię wygłosił kapelan biskupa włocławskiego ks. dr Mateusz Szurgot. Kaznodzieja wskazał na przesłanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, co jego życie, odczytane w perspektywie Słowa Bożego mówi nam o kapłaństwie i przygotowaniu do niego – do czego nas dziś wzywa. Kaznodzieja podkreślał, że ks. Jerzy był nie tylko głosicielem prawdy, ale także człowiekiem oddanym miłości bliźniego, obrońcą ludzkiej godności i odważnym świadkiem Ewangelii, gotowym oddać życie za prawdę. Został przedstawiony jako osoba, która nie uległa nienawiści wobec swoich prześladowców. „Męczenników nie czcimy dlatego, że ich zabito, ale dlatego, że potrafili kochać, nawet wtedy, gdy ich zabijano” – mówił ks. Szurgot. Kaznodzieja wskazał na źródło, z którego należy czerpać siłę do pełnienia kapłańskiej misji w dzisiejszych czasach. Jest nim zawierzenie Bogu, pokładanie ufności w Nim oraz modlitwa, która ma centralne miejsce w życiu duchowym. Kaznodzieja zwracał uwagę na konieczność pracy nad własnym charakterem, dyscypliną i dążeniem do świętości, inspirowanym przykładem ks. Jerzego Popiełuszki.
Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się do seminaryjnej auli im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie, po odśpiewaniu hymnu „Gaude Mater Polonia”, rektor WSD we Włocławku ks. dr Ireneusz Świątek powitał zebranych gości i dokonał oficjalnej inauguracji 455. roku akademickiego włocławskiego seminarium. W swoim przemówieniu, nawiązując do 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, przywołał cytat, który bł. ks. Popiełuszko umieścił na swoim obrazku prymicyjnym: „Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc” (Łk 4,18), „Prawdą jest, że ks. Popiełuszko za realizację tego swojego posłania stracił życie, i to w tak okrutnych okolicznościach. Prawdą jest również to, że i dziś chcąc to posłanie realizować, trzeba się liczyć z tym, że w taki czy inny sposób, to życie trzeba będzie tracić, i że po ludzku, to może często wyglądać jak jakaś przegrana” – mówił ks. rektor.
Następnie prefekt ds. studiów, ks. Marcin Ziółkowski, odczytał sprawozdanie z działalności seminarium w roku akademickim 2023/2024, po czym nastąpiła immatrykulacja alumnów I roku seminarium.
W dalszej części uroczystości obecni wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. „Faktyczne okoliczności męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, wygłoszonego przez prokuratora Andrzeja Witkowskiego. W wykładzie opisał on niejasności i manipulacje w śledztwie dotyczącym uprowadzenia i zabójstwa ks. Jerzego, ujawniając nieprawidłowości oraz celowe zacieranie prawdy w „procesie toruńskim”. Prokurator Andrzej Witkowski jest zdania, że ks. Jerzy Popiełuszko nie zginął od razu po uprowadzeniu, lecz przez kilka dni był więziony i torturowany w bunkrze wojskowym w Kazuniu. Według Witkowskiego, ks. Jerzy został zamordowany 25 października przez uduszenie, na skutek ucisku pętli na jego szyi.
Następnie prezes Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. dr hab. Lech Król dokonał prezentacji 26. tomu „Studiów Włocławskich”.
W przesłaniu na zakończenie uroczystości bp Krzysztof Wętkowski odniósł się do wygłoszonego wykładu, podkreślił jak ważna jest prawda. Porównał zawiłość sprawy śmierci ks. Jerzego do bliższej naszym czasom katastrofy smoleńskiej. Zwrócił się również do alumnów rozpoczynających nowy rok akademicki, nawiązując do homilii powiedział: „moje przesłanie dla was jest takie - modlitwa i dyscyplina – piękne przesłanie, które będę powtarzał i w przyszłym roku, i w każdym kolejnym”.
Uroczystość zakończyła pieśń „Gaudeamus igitur”.
Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku jest jednym z najstarszych w Polsce i Europie. Zostało erygowane 16 sierpnia 1569 r. przez biskupa kujawsko-pomorskiego Stanisława Karnkowskiego. Do najbardziej znanych osób związanych z tą uczelnią należą m.in. błogosławieni męczennicy II wojny światowej: ks. Henryk Kaczorowski, rektor WSD, oraz alumni Tadeusz Dulny i Bronisław Kostkowski, bł. kard. Stefan Wyszyński, a także włocławscy kapłani współtworzący KUL: bp Marian Fulman i ks. Idzi Radziszewski. Obecnie wspólnotę klerycką tworzy 17 alumnów, z których 3 rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów.