Włocławek: II Diecezjalna Pielgrzymka LSO


16 czerwca 2024 r., ŁB

Włocławek: II Diecezjalna Pielgrzymka LSO

Druga Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza do katedry włocławskiej, w której wzięli udział ministranci, lektorzy, ceremoniarze, kandydaci oraz rodziny ministrantów jest jednocześnie diecezjalnym świętem – diecezjalnym dniem ministra. Na wspólną modlitwę 15 czerwca pielgrzymowało do katedry włocławskiej około 500 członków LSO.
 
Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podkreślił, że spotkanie w katedrze jest okazją do podziękowania służącym przy ołtarzu, ale również do budowania wspólnoty rodziny Liturgicznej Służby Ołtarza. 
 
Ksiądz biskup zwrócił uwagę na białe szaty ministrantów, a w odniesieniu do Ewangelii z dnia zaznaczył, że to tylko zewnętrzny znak przynależności do Chrystusa. – Okazuje się, że trzeba iść dalej. Chrystus mówi, by nie przysięgać. Dlaczego? Ponieważ za zewnętrznym znakiem musi stać coś znacznie głębszego, czyli związek z Jezusem. Relacja przez modlitwę, ale także przez przyjęcie Chrystusa jako Pana Waszego życia, przyjmowanie tego, co On mówi – zwrócił się do uczestników Mszy św. biskup włocławski. Wskazał również na kolejny fragment Ewangelii „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie” i wyjaśnił, że Bogu zależy, by postępowanie człowieka było szczere i prawdziwe. Jako przykłady do naśladowania przywołał błogosławionych bp. Michała Kozala i Carla Acutisa, którego relikwie towarzyszyły podczas Eucharystii.
 
Podczas uroczystej Mszy świętej ks. bp Krzysztof Wętkowski udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym 54 ministrantom oraz błogosławieństwa do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym 41 ministrantom.
 
W spotkaniu brali udział ministranci z ponad 50 parafii, a Mszę świętą koncelebrowało 50 kapłanów. Po Mszy świętej odbył się festyn Wyższym Seminarium Duchownym – konkursy gry i zabawy oraz poczęstunek.
 
Kurs lektorski odbywał się w ciągu roku w pięciu miastach: Włocławku, Koninie, Turku, Sieradzu i Lipnie. Duszpasterze odpowiedzialni za kurs organizowali cykliczne spotkania zajęcia z logopedą i przygotowywali kandydatów do przyjęcia błogosławieństwa.
 
Kurs ceremoniarski odbywał się we Włocławku. Kandydaci spotykali się cyklicznie Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie uczestniczyli w wykładach i zajęciach praktycznych, ćwiczeniach liturgicznych oraz warsztatach przygotowujących ich do pełnienia funkcji ceremoniarza.