Włocławek: Biskup Diecezjalny poświęcił Pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK

10 czerwca 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Włocławek: Biskup Diecezjalny poświęcił Pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK

Przed południem, 10 czerwca, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski poświęcił Pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej ppłk. Antoniego Iglewskiego i mjr. Aleksandra Stpiczyńskiego, który wzniesiony został przed Zespołem Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku.

Świadkami odsłonięcia i poświęcenia pomnika byli parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, władz wojewódzkich, samorządowcy, służby mundurowe z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy Włocławka.

Wartę Honorową przy Pomniku wystawił Zespół Szkół Akademickich.

Odsłonięcia pomnika dokonali: siostrzeniec Antoniego Iglewskiego, pierwszy zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i przedstawiciel jednostki wojskowej „GROM”.

Inicjatywę budowy pomnika upamiętniającego Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej ZSA podjął w 2022 roku. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkoły oraz darczyńcom, pomysł można było sfinalizować.

Osoby upamiętnione na pomniku są związane z miastem i szkołą. Antoni Iglewski – ps. Ponar, cichociemny z Radziejowa – jest patronem klas mundurowych w ZSA, natomiast Aleksander Stpiczyński urodził się we Włocławku.