Koło: konsekracja kościoła parafialnego św. Bogumiła

10 czerwca 2022 r.

Koło: konsekracja kościoła parafialnego św. Bogumiła

– Świątyni jest centrum życia parafii. Tutaj mieszka Bóg. Tutaj przychodzimy, aby umocnić się na drodze pielgrzymowania przez słowo i sakramenty – mówił bp Krzysztof Wętkowski 10 czerwca, podczas konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Bogumiła w Kole.

Świadkami wydarzenia byli biskupi seniorzy Wiesław Mering i Stanisław Gębicki, przedstawiciele parlamentarzystów i władz samorządowych, parafianie i zaproszeni goście.

Zgromadzonych powitał ks. Piotr Pawlak, proboszcz miejscowej wspólnoty. Przybliżył także historię parafii oraz budowy kościoła.

W homilii biskup włocławski ukazał znaczenie świątyni oraz wspólnoty w życiu chrześcijanina. – Wierzę, że czas wznoszenia gmachu kościoła, był czasem rodzenia się i dojrzewania wspólnoty wierzących – podkreślił duchowny.

Wskazując na świątynię jako miejsce modlitwy i spotkania z Bogiem obecnym tu w Najświętszym Sakramencie, bp Wętkowski przypomniał, że człowiek jest żywą świątynią Ducha Świętego. – Parafialna świątynia będzie na tyle spełniała swoje zadanie, na ile będzie się w niej gromadził lud, który będzie się w niej odradzał, pogłębiał swoją wiarę oraz tworzył żywą wspólnotę – tłumaczył pasterz diecezji.

Nawiązując do Ewangelii mówiącej o wyrzuceniu kupców i bankierów ze świątyni jerozolimskiej, biskup włocławski przestrzegał przed niszczeniem wspólnoty Kościoła. – Zniszczenie świątyni przychodzi od środka. Kościół, który wszyscy stanowimy mogą zniszczyć ludzie. A czynimy to przez grzech – stwierdził homilista, dając jednocześnie wskazówki jak uniknąć tego niebezpieczeństwa. – Naszym ratunkiem jest Chrystus. On jest zawsze gotowy odbudowywać świątynię naszego serca, umysłu, myślenia. Trzeba tylko o to poprosić  – przekonywał bp Wętkowski.

Wspominając św. Bogumiła, patrona parafii, biskup diecezjalny zachęcił obecnych, by świątynia parafialna stała się dla nich pustelnią, gdzie będą się modlić, spotykać żywego i prawdziwego Boga oraz doświadczać cudów. – Niech to będzie miejsce w którym będziecie mogli się wyciszyć, pomyśleć i ułożyć sobie na nowo hierarchię wartości w swoim życiu. Tu jest wasza pustelnia. Tu jest wasz dom – zakończył ksiądz biskup.

Parafia św. Bogumiła w Kole została erygowana 5 października 2005 r. 10 czerwca 2008 r. bp Wiesław Mering poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła parafialnego. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła jest ks. dr Piotr Pawlak. Jest to pierwsza parafia pod wezwaniem św. Bogumiła w diecezji włocławskiej.