Uroczystości odpustowe w Charłupi Małej

8 września 2022 r., tekst: ks. PS; foto: DP

Uroczystości odpustowe w Charłupi Małej

„Przychodzimy do Matki Bożej, ale również do Tej, która stała się Matką Kościoła i naszą Matką (…) Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie, to są słowa, które powinniśmy wynieść z dzisiejszej Eucharystii”– mówił biskup Stanisław Gębicki podczas uroczystości odpustowej w sanktuarium maryjnym w Charłupi Małej.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w samo południe o godz. 12.00. Księdza biskupa i wszystkich obecnych powitał ks. prał. Grzegorz Drzewiecki, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej.

Homilię wygłosił ksiądz prałat Zbigniew Szygenda. Wśród wielu ważnych problemów współczesnego świata wspomniał również o trwającej wojnie na Ukrainie, w trakcie której naród polski, otwartością swojego serca, zdał egzamin z chrześcijaństwa.

Główny obchód uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna i błogosławieństwo ziarna siewnego.

Jak co roku, w przeddzień odpustu odbyło się „Czuwanie Maryjne”. W tym roku rozważania oraz śpiew prowadziły grupy młodzieży z Sieradza (parafia Wszystkich Świętych), Warty (parafia św. Mikołaja Biskupa), z Dobrej (parafia Narodzenia NMP) oraz młodzież z Charłupi Małej. W czasie czuwania były rozważanie tajemnice chwalebne różańca świętego. Wśród modlitewnych intencji znalazły się również te związane z 900-leciem diecezji włocławskiej nawiedzeniem Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Czuwanie rozpoczęło się Mszą Świętą o godz. 18.00. Ważnym momentem był również Apel Jasnogórski prowadzony w przez ks. Sebastiana Szkopa, byłego wikariusza w Charłupi Małej. Wspólne czuwanie zakończyła tzw. „Pasterka Maryjna”.