Bp Wętkowski w Skępem: Maryja jest bramą prowadzącą do Chrystusa

8 września 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Bp Wętkowski w Skępem: Maryja jest bramą prowadzącą do Chrystusa

– Przychodzimy do tego miejsca naznaczonego obecnością Boga, aby nabrać otuchy, odwagi i zaszczepić się nadzieją wyrastającą z Bożej mądrości – mówił bp Krzysztof Wętkowski 8 września, podczas uroczystości odpustowej w sanktuarium Matki Bożej Skępskiej.

W święto ku czci Narodzenia NMP biskup włocławski przewodniczył Mszy św. o godz. 11.30. Eucharystię koncelebrował bp Piotr Libera. We wspólnej modlitwie uczestniczyli liczni pielgrzymi, m.in. pątnicy z klasztoru ojców franciszkanów z Włocławka.

W homilii bp Wętkowski zwrócił uwagę na rolę i znaczenie pielgrzymowania w życiu człowieka. – Moc pielgrzymowania jest przeogromna – podkreślał homilista, wskazując na mnogość intencji przynoszonych do skępskiego sanktuarium.

Hierarcha przypomniał także, że w liturgii Kościoła świętuje się narodziny Pana Jezusa, św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej. – Oznacza to, że dokonuje się co ważnego, że Bóg wkracza w życie człowieka i świata w zupełnie nowy sposób – tłumaczył duchowny. Wyjaśniał przy tym, że w narodzeniu Matki Bożej można dostrzec początek zbawienia człowieka.

Nawiązując do ewangelicznego rodowodu Jezusa, biskup diecezjalny powiedział, że jest to świadectwo, że Bóg wszedł w historię człowieka taką, jaka ona jest. – Gdy przyjrzymy się tym imionom, zobaczymy jak wiele jest tam słabości i grzechu, a nawet zbrodni – mówił bp Wętkowski, dodając, że Pan Jezus nie wchodzi w historię ludzi niewinnych, ale tych, którzy chcą się nawrócić. – Bóg zawsze jest ze swoim ludem. Niezależnie od tego, czy człowiek się nawróci czy nie. Bóg zawsze jest obok człowieka – przekonywał duchowny. W tym kontekście ksiądz biskup wskazał, że prawdziwy dramat człowieka polega na niedostrzeganiu własnego grzechu i brak chęci nawrócenia.

– Maryja jest bramą prowadzącą do Chrystusa przynoszącego nam zbawienie – powiedział ksiądz biskup wyjaśniając ostanie słowa odczytanego wcześniej fragmentu Ewangelii, wyjaśniając, że zbawienie to wyzwolenie i uwolnienie. W tym kontekście pasterz diecezji przypomniał, że tylko Bóg może uwolnić od grzechu oraz jego konsekwencji, dając człowiekowi prawdziwy pokój.

Homilista zastanawiał się także dlaczego człowiek tak mało myśli o swoim zbawieniu. Przywołując słowa papieża Benedykta, ksiądz biskup zasygnalizował, że przyczyną może nieuznawanie prawdy, wszystko staje się wydarzeniem przyporządkowanym myśleniu człowieka. – Jeżeli nie uznajemy prawdy obiektywnej, możemy łatwo się pogubić, ponieważ nie będziemy umieli odróżnić dobra i zła – tłumaczył hierarcha.

Ksiądz biskup zachęcił obecnych do pochylenia się nad rzeczywistością duchowego narodzenia, które może dokonywać się wielokrotnie. – Zawsze, kiedy się nawracamy, kiedy otrzymujemy rozgrzeszenie, dokonuje się nasze narodzenie, które daje pokój i wprowadza na drogę zbawienia – zakończył bp Wętkowski.