Młodzi włocławianie uczestniczyli w Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Warszawie

5 lutego 2018 r., Justyna Sawicka

W dniach 2-4 lutego br., delegacja młodzieży z Włocławka wraz z opiekunem, ks. Przemysławem Pilarskim, wzięli udział w XV Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Warszawie.

Do stolicy przybyła młodzież z niemalże wszystkich diecezji w kraju. Przez cały czas zebranym towarzyszyli: ks. bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie odbywało się w Katolickim Centrum Kultury „Dobre miejsce” przy UKSW w Warszawie.

Tematem Forum był zbliżający się Synod Biskupów dotyczący młodzieży i powołań, który odbędzie się w październiku tego roku w Rzymie. Uczestnicy zostali zachęceni do budowania wspólnoty modlitewnej wokół tego wydarzenia. Dyskutowano również o programie formacyjnym „Oto Ja”, o jego propagowaniu i wpływie na życie wspólnot młodzieżowych i każdego młodego indywidualnie.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Michała Janochy w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

Nie zabrakło także rozrywki. Młodzi wraz z duszpasterzami mieli okazję odwiedzić warszawskie Centrum Nauki Kopernik oraz Pałac Kultury i Nauki oraz wybrać się na spacer po centrum miasta.

Podczas spotkań w mniejszych grupach, poruszone zostały kwestie Światowych Dni Młodzieży przeprowadzanych w wymiarze diecezjalnym, wymieniono się doświadczeniami przeżywania tego wydarzenia w różnych zakątkach naszej Ojczyzny. Tego rodzaju rozmowa stała się płaszczyzną do poznania innych form przygotowania i przeżywania Niedzieli Palmowej w Kościołach lokalnych.
Osobno debatowali diecezjalni duszpasterze młodzieży pod przewodnictwem ks. bp. Marka Solarczyka.

Ostatni dzień Forum rozpoczęła Eucharystią, której przewodniczył ks. bp Marek, który w homilii zachęcał wszystkich do duszpasterskiego działania. Zwrócił uwagę na to, że ogień Ducha Świętego musi być cały czas żywy i nieustannie płonąć. Dalej ks. Emil Parafiniuk przedstawił zebranym informacje organizacyjne dotyczące wylotu Polaków na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się już w styczniu przyszłego roku w Panamie.