Świnice Warckie: Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

12 czerwca 2018 r., tekst i foto: ASK

Świnice Warckie: Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

Prawie sześć tysięcy białych aniołów - dzieci, które przystąpiły do I Komunii Św. w tym roku, dziękowało Bogu za dar Eucharystii podczas pielgrzymki do Sanktuarium Narodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Słoneczny dzień rozpoczął się zawiązaniem wspólnoty o rekordowej liczbie przy domu św. Faustyny w Głogowcu, gdzie urodziła się święta diecezji włocławskiej, została ochrzczona i przyjęła Komunię Św., skąd wyruszyła procesja z relikwiami św. Faustyny do sanktuarium w Świnicach Warckich. Biały korowód młodych pątników z radosnym śpiewem na ustach wkroczył na pola przy sanktuarium, by z wielką radością i ogromną energią uwielbiać Boga wraz z charyzmatycznym animatorem – ks. prał. Michałem Krygierem i zespołem „Jordan”. Cała diecezja miała usłyszeć wspólne, radosne wyznanie wiary „Jesteś życiem mym!” czy „Raduje się dusza ma, wielbi Pana swego”.

Następnie odbyła się Msza Św., której przewodniczył bp Stanisław Gębicki. Po odczytaniu ewangelii z dziećmi rozmawiał ks. Adam Kłonowski, który bazując na wiedzy i doświadczeniach dzieci, wyjaśnił, w jaki sposób mogą symbolicznie stać się solą ziemi i światłością świata. Na potrzeby kazania, do zobrazowania Słowa Bożego wykorzystał element doświadczenia naukowego, serię obrazów prezentowanych na sztalugach, zbudował nawet tor z przeszkodami. – Kiedy do wody dosypiemy soli, zanurzone w niej jajko podnosi się! A gdy widzicie, że ktoś jest słaby z matmy i tonie, trzeba mu pomóc. Na tym polega bycie solą ziemi, o czym mówił Pan Jezus - tłumaczył ks. Adam Kłonowski. Prezentując latarkę pytał: W jaki sposób możemy być światłem dla innych, oświetlać im drogę? - Być dla nich dobrym, pomagać im! - odpowiadały dzieci. Dalej wyjaśniał, że m.in. w empatii, dobrym słowie i pomocy kolegom zawiera się symbolika światłości świata.

Na zakończenie Eucharystii księża infułaci - Marian Bronikowski i Andrzej Ziemieśkiewicz poświęcili figurę Matki Bożej, która stanęła na terenie przyległym do sanktuarium. Biskup Gębicki podziękował organizatorom spotkania na czele z ks. kustoszem Januszem Kowalskim oraz przybyłym wraz z opiekunami dzieciom. – Pan Jezus bardzo kochał dzieci. Chcę, żebyście pamiętali, że Jezus kocha każdego z was. Ogromnie się cieszę z dzisiejszego spotkania – zwrócił się do dzieci. Przed odjazdem zebrani modlili się wspólnie Koronką do Miłosierdzia Bożego.